Nekad je nužno odabrati stranu
FOTO: Wikimedia

Čovjeku je, nakon 15 godina vegetativnog stanja, posebnom tehnikom vraćena minimalna svijest

Stručnjaci su mu nekoliko mjeseci stimulirali živac vagus

Čovjeku je, nakon 15 godina vegetativnog stanja, posebnom tehnikom vraćena minimalna svijest

Stručnjaci su mu nekoliko mjeseci stimulirali živac vagus

FOTO: Wikimedia

Nakon što je 15 godina ležao u vegetativnom stanju, tridesetpetpetogodišnjem muškarcu u Francuskoj vratila se minimalna svijest nakon nekoliko mjeseci stimulacije živca vagusa, pišu jučer znanstvenici u časopisu Current Biology.

Pacijent koji je imao ozbiljno oštećenje mozga u prometnoj nesreći, nikada prije nije pokazao ikakve znakove oporavka. Nije radio nikakve vidne pokrete sa svrhom i nije odgovarao liječnicima ili obitelji oko svog kreveta. Nakon kirurške implantacije uređaja koji stimulira živac vagus, zaspale regije mozga počele su se javljati.

Oči je okrenuo prema ljudima koji su govorili i mogao je pratiti zrcalo koje se miče. Okretao je glavu prema govorniku koji se kretao oko njegova kreveta. Lagano je odmahivao glavom kada su ga nešto pitali. Kada bi se znanstvenici iznenada približili njegovom licu, oči bi se raširile u iznenađenju ili strahu. Kada su mu svirali najdražu muziku, smiješio se i pustio suzu.

Terapeutski potencijal stimulacije živca

Vraćena aktivnost promijenila je njegov klinički status, iz vegetativnog u stanje minimalne svijesti, što predstavlja napredak, ali znači još uvijek ozbiljno invalidno stanje. Ovaj napredak podiže znanstvenicima optimizam da bi ovaj način stimulacije živaca mogao pomoći liječenju pacijenata koji imaju teško oštećenje mozga.

Činjenica je da je pacijent “probuđen”iz vegetativnog stanja koje je tako dugo trajalo, čini rezultate još važnijima. “Naša studija pokazuje terapeutski potencijal stimulacije živca vagusa na moduliranje brojnih aktivnosti ljudskog mozga i ublažavanje poremećaja svijesti”, kažu znanstvenici predvođeni Angelom Sirigu s Institut des Sciences Cognitives Marc Jeannerod iz Lyona.

Drugi znanstvenici bili su puno oprezniji u interpretaciji studije. U prvom redu, obuhvatila je samo jednoga pacijenta. “I iako je pacijent pokazao napredak, napredak nije velik i upitnog je značenja za pacijenta, “kaže doktorica Elisabeth Coulthard, stručnjakinja za demenciju na Sveučilištu Bristol.

Skeptični jer se radi o jednom pacijentu

“Iako se sugerira da ovo otvara avenije budućih istraživanja, ne vidimo nikakvu kliničku korist za pacijenta. Čak i malena promjena koja je postignuta ne mora se nužno odnositi i na druge pacijente”, dodala je Coulthard.

Stimulacija vagusa se već koristi za prevenciju epileptičkih napada, slanjem pravilnih, slabih valova u mozak. A neke rane studije pokazale su da električni udari u mozak, uključujući kroz vagus, mogu pomoći ljudima s traumatskom ozljedom mozga.

Francuski znanstvenici upotrijebili su uređaj koji se može implantirati, programirati i koji je odobren za korištenje kod epilepsije. Instaliran u lijevu stranu prsa, osigurava lagane impulse u elektrode postavljenje oko živca vagus u razini vrata. Snimke i testovi poslije implantacije pokazuju poboljšanje aktivnosti mozga.

Ovo bi moglo biti značajno u budućnosti

Analizom EEG-a pokazalo se da su se veze i informacije koje se šire mozgom povećale. Doktorica Uzma Samadani, neurologinja sa sveučilišta Minnesota i stručnjakinja za traumatske ozljede mozga, izrazila je oduševljenje studijom. Sa svojim kolegama Samadani sada provodi slično testiranje stimulacije vagusa kod svojih pacijenata.

“Vjerujem da u potpunosti ne razumijemo mehanizme koji su povezani sa traumama i utječu na svijest. Stimulacija vagusa obećava, barem u ovom izoliranom slučaju. Bez obzira na to što se radi o samo jednom slučaju, ohrabreni smo dokazima da ovu regiju svakako treba uzeti u obzir.

“Naš rad se smatra neinvazivnom metodom stimulacije vagusa kod pacijenata s umjerenom traumatskom ozljedom mozga i nadamo se novim rezultatima u budućnosti,” kaže dr. Samadani, a prenosi portal Ars Tehnica.