Djevojčica, koja je preminula od raka, upravo je dobila povijesnu presudu. Zamrznut će je dok ne nađu lijek

Ovo je prvi zahtjev ovakve vrste koji se pojavio na britanskim sudovima

FOTO: Flickr

Četrnaestogodišnja Britanka koja je bolovala od rijetkog oblika raka dobila je povijesnu presudu kojom joj se dopušta da je se nakon smrti kriogenički zamrze, piše BBC. Ova djevojčica je željela da ju se, ako za to u budućnosti medicina bude sposobna, probudi i izliječi.

Njezinu želju podržavala je majka, no otac je bio izričito protiv. Britanski Vrhovni sud presudom je majku ovlastio da odluči hoće li udovoljiti želji svoje kćeri. Tijelo djevojčice, koja je preminula prošlog mjeseca, preneseno je u SAD i tamo zamrznuto, a detalji slučaja tek su sada pušteni u javnost.

‘Želim da me probude za sto godina’

Parnica je počela još dok je djevojčica bila živa. Sucu je u pismu objasnila da je željela živjeti dulje i kako ne želi da je se ukopa u zemlju. ”Mislim da ću ovako možda jednom biti probuđena i izliječena, čak i za sto godina” napisala je. Sudac Peter Jackson djevojčicu je posjetio u bolnici i, kako kaže, ostao fasciniran hrabrošću i dostojanstvom s kojim se nosi s bolešću.

Sudac je pojasnio kako se njegova presuda nije ticala etičke ispravnosti zamrzavanja nakon smrti, već prava majke i oca da odlučuju što će učiniti s tijelom. Postupak zamrzavanja nakon smrti prilično je kontroverzan. Nitko još zapravo ne zna je li moguće nekoga nakon zamrzavanja probuditi. U SAD-u i Rusiji postoje ustanove u kojima se tijela mogu sačuvati zamrzavanjem u tekućem dušiku, a cijena je navodno 37.000 funti.

Nova etička pitanja

Roditelji djevojčice su razvedeni i otac s njom nije imao nikakav kontakt posljednjih šest godina. ”Čak i da zamrzavanje uspije i da je se probudi za dvjesto godina, možda neće naći nikakvog rođaka, možda se neće sjećati ničega i bit će sama četrnaestogodišnjakinja u SAD-u”, rekao je otac.

Zahtjev djevojčice prvi je ovakve vrste koji se pojavio na britanskim sudovima. Sudac Jackson u obrazloženju presude slučaj je predstavio kao primjer u kojem znanost postavlja nova etička pitanja pravnicima i dodao kako bi se ovakvi slučajevi trebali bolje zakonski regulirati.