Djevojka je u dvije godine proizvela smeća koliko stane u staklenku

U staklenci se nalaze jedan flaster, istekla kartica, najlonke, etikete...

FOTO: Screenshot/YouTube

Njujorčanka Lauren Singer već dvije godine ne proizvodi smeće, odnosno, sve što je moguće – reciklira i radi kompost. Ta vrijedna ekologinja u dvije godine uspjela je proizvesti toliko malo smeća da ono stane u jednu omanju staklenku. To je toliko minimalno smeća za toliko dugo razdoblje, da jedna prosječna obitelj u jednom danu proizvede najmanje pet puta više.

U čemu je fora? Naime, kako je otkrila izuzetno pazi prilikom kupovine, ne kupuje plastične vrećice i plastična pakiranja. Lauren je otišla toliko daleko da sama proizvodi pastu za zube, kozmetičke proizvode kao i sredstva za čišćenje kako bi, uz sve dobrobiti takvih proizvoda, također smanjila količinu otpada. Uskoro će, ako će sve ići po planu, svoje kozmetičke proizvode i sredstava za čišćenje, prodavati putem svoje tvrtke The Simply Co.

staklenka
Smeće nastalo u dvije godine Trashisfortossers

Ekolog u teoriji

Kako je studirala ekologiju ne treba čuditi zašto se odlučlla na takav životni stil. No, kako ističe, dugo je bila samo ekolog u teoriji. NO, dva događaja sve su promjenila. Jedno je bilo predavanje profesora Jeffreyja Hollendera koji je jednom prigodom istaknuo da je važno da svaka osoba pojedinačno postane svjesna koliko svojim ponašanjem šteti planeti te da svojim ekološkim primjerom i životnim vrijednostima možemo puno pomoći u očuvanju Zemlje.

Drugi trenutak, bio je također tijekom studija, kada je primjetila da svi studenti sa sobom nose plastične boce i plastične kutije u kojima su nosili hranu i piće.

lauren3
I na jedrenje sa svojom čašom Facebook

“Tada sam shvatila da radim suprotno od onog što nas uče na fakultetu. Baš mi bi trebali biti primjer drugima i poticati ih”, priča djevojka koja je u tom trenutku svoj život okrenula naglavačke, ali kako ističe nabolje.

Kako naglašava svi možemo smanjiti svoje smeće samo ako malo pripazimo. Tako je za početak dobro prilikom kupnje ne kupovati plastične vrećice. Također, voće i povrće ne treba kupovati zapakirano.
“Ne kupujem novu odjeću, već kupujem samo u second hand trgovinama. Proizvodim većinu kozmetike koju koristim kao i sredstava za čišćenje. Već na početku pročistila sam svojim život od nepotrebnih stvari, jer nikome nije potrebno deset pari traperica koje ne nosite godinama. Također, riješila sam se bezbroj ukrasnih predmeta koji nemaju nikakvu emocionalnu vrijednost i bili su mi također višak u životu. Sve sam donirala, prodala ili poklonila. Bilo bi dobro kad bi svi na sličan način pročisti svoj život od nepotrebnih stvari”, objašnjava 23-godišnjakinja.

Nepotrebni predmeti

Važno je, naglašava, unaprijed planirati dan, pogotvo odlazak u trgovinu. Ne koristiti papirnate kuhinjske ručnike nego krpe. Umjesto papirnatih maramica koristiti platnene. No, priznaje da koristi WC papir ali onaj reciklirani. Također je važno reći ‘ne’ u nekim situacijama. Primjerice, plastična čačkalica u koktelu je nepotrebna. Recite to konobaru – savjetuje Lauren. Kako bi pomogla i potakla druge na sličan način života piše blog na kojem dokumentira sve uspone i padove u svom specifičnom životnom stilu.

A u malenoj staklenici našlo se je uistinu izuzetno malo stvari s kojima, kao ističe, ne zna što bi napravila. Najčešće su to etikete s unutrašnje strane odjeće, jedne najlonke koje je dobila tijekom isprobavanja cipela u trgovini a ljubazna prodavačica je inzistirala na tome da joj ih daruje. Tu se našla i kreditna kartica koja je istekla jedan flaster, plastični poklopci s lijekova i slične sitnice.