Doktor je MRI-jem snimio kako čovjek puca zglobove ruke. Ispalo je nadrealno

Doktor je odlučio snimati kosti dok pucketaju jer ga je zanimalo zašto se to događa

FOTO: Public Library of Science‎

Istraživači sa Sveučilišta u Alberti našli su čovjeka koji je mogao stalno pucati zglobovima i prstima. Onda su ga stavili pod magnetnu rezonancu i snimali što se događa s njegovim kostima i zglobovima dok to radi. Došli su do otkrića kako do pucketanja dolazi zbog plinova u sinovalnoj tekućini (koja omogućuje klizanje hrskavičnih krajeva kostiju u zglobnoj šupljini) .

Tijekom 1970-ih godina smatralo se kako zvuk pucketanja stvaraju mjehurići ispunjeni zrakom koji se nalaze u sinovinalnoj tekućini, a ovo novo istraživanje pokazalo je upravo suprotno, da do zvuka dolazi kad se šupljina (koja nastaje razdvajanjem kostiju) naglo ispuni plinom. Kad mjehurić (koji se može vidjeti na snimci) pukne, čuje se pucanje, a potom se zglob ponovno spoji.

Ipak nije bezazleno

Kažu kako je najvjerojatnije riječ o nitrogenu (iako još nisu sigurni) koji se skuplja u sinovijalnoj tekućini što rezultira naglim stvaranjem mjehurića (ali ne zraka) i time nastaje pucketanje. Doktor Jacob Jaremko, koji je vodio studiju, kaže da pucketanje zglobovima ne mora biti toliko bezazleno jer bi, pod velikim pritiskom, moglo čak i oštetiti okolne strukture.

Razdvajanje zglobova
Razdvajanje zglobova YouTube

Iako vam se to možda čini na prvi pogled, ova studija se ne bavi banalnim istraživanjem jer se otkrića mogu koristiti u raznim poljima medicine. “Ova studija omogućuje neke nove informacije fizijatrima koji se bave proučavanjem zglobova, a može biti i podloga za proučavanje kako pucanje mjehurića plina u bilo kojem dijelu tijela može utjecati na dinamiku rada krvožilnog sustava te samog srca. U bilo kojem mjestu u tijelu u kojem se tekućina nalazi pod pritiskom, moglo bi doći do pucketanja mjehurića plina te oštetiti okolno tkivo”, objasnio je doktor Jacob Jaremko.

Svi dijelovi tijela


Pucketanje se ne pojavljuje samo kod zglobova ruke već i u drugim dijelovima tijela, recimo u vratnom dijelu kralježnice, a ne postoji način da se to preventira. Ono oko čega trebate paziti jest, da vam to ne postane navika raditi sa zglobovima ruke, a razlog za zabrinutost imate samo ako vam to pucketanje uzrokuje trnjenje ruku, jaču bol ili glavobolje te nagon za povraćanje te otečenost zglobova. Tad svakako trebate posjetiti liječnika.