Gitara na kojoj su svirali John Lennon i George Harrison, pronađena na tavanu nakon 50 godina, ide na aukciju

Aukcija ja zakazana za kraj svibnja

FOTO: Julien's Auction

Nakon 50 godina, na jednom tavanu u Engleskoj, nađena je akustična gitara koju su svirali John Lennon i George Harrison, javlja Sky News.

Lennon i Harrison svirali su na gitari Framus Hootenanny s 12 žica, dok su snimali albume Help i Rubber Soul, u pjesmama It’s Only Love, Norwegian Wood, Girl, I’ve Just Seen Your Face I You’ve Got to Hide Your Love Away.

Još uvijek zvuči isto

“Pronalazak ovog instrumenta je kao da ste našli Picassa ili Rembrandta. Nakon restauracije još uvijek zvuči kao nekada”, kažu iz aukcijske kuće Julien’s Auctions.

Lennon je, navodno, gitaru dao glazbeniku Gordonu Wallweru, koji ju je poklonio sadašnjem vlasniku. Tijekom preseljenja, vlasnikov sin je pronašao gitaru koju je znao iz očevih priča.

Morala je na restauraciju

Iako je instrument bio u dobrome stanju, morala je biti restaurirana. Iz aukcijske kuće kažu da je tavan najgore mjesto za pohranu glazbenog instrumenta.

Ovo nije prvi instrument Beatlesa nađen ove godine. Hoeffnerova bas gitara, na kojoj je svirao Paul McCartney, ukradena 70-ih godina, pronađena je prije nekoliko mjeseci.

Aukcija krajem svibnja

U druge glazbene memorabilije, gitara će se prodavati na aukciji u Hard Rock Cafeu u New Yorku 29. i 30. svibnja. Aukcijska kuća se nada da će premašiti procjenu od 600.000 do 800.000 dolara.

Očekuju da će ova gitara biti među pet najskupljih gitara ikada prodanih na aukciji jer je to “posljednja prilika za nekoga da posjeduje kultnu gitaru Johna Lennona.”

Trenutni rekorder kao najskuplja gitara Beatlesa je Lennonova Gibson J160E, koja je 2015. godine prodana za 2.4 milijuna dolara.