Glazbenik i znanstvenici od glasanja lemura odlučili napraviti genijalnu muziku

Ben Mirin na ovakav način radi glazbu kako bi se ljudi povezali s prirodom

FOTO: @Doug88888/Flickr

Ben Mirin, znanstveni novinar i glazbenik, na interesantan način je spojio glasanje lemura i beatbox. Samplirajući glasanje 103 vrste lemura Mirin je napravio glazbeni projekt. “Dajem ljudima glazbu tako da mogu cijeniti i povezati se s prirodom.”, izjavio je Mirin za National Geographic.

Uz pomoć primatologinje Patricie Wright, koju je upoznao 2014. na filmskom festivalu Wildlife Conservation Film Festival, ljubav prema prirodi inspirirala je Mirina da započne raditi glazbu na ovaj pomalo neobičan način.

Neki zavijaju i laju

“Kada mi je rekao da je koristio zvukove ptica u svojoj glazbi pomislila sam – koja šteta. Lemuri proizvode puno više interesantnih zvukova.”, rekla je Wright sa Sveučilišta Stony Brook u New Yorku za National Geographic.

Wright je 30 godina radila sa madagaskarskim primatima i kreirala digitalnu knjižnicu u kojoj se nalaze različiti načini glasanja lemura. “Neki fućkaju, neki kliktaju jezikom, neki zavijaju i laju, a neki kombiniraju različite zvukove. Njihovo glasanje je disonantno i isprva sam mislila kako se radi o ptici koja proizvodi grozne zvukove.”, tvrdi Wright.

Čeka se objava

Zasada su poznate 103 vrste i podvrste lemura, a pola od njih se klasificira ugroženim vrstama zbog gubitka staništa do kojeg dolazi zbog ilegalne siječe šuma i njihovog izlova.

Mirin još uvijek nije objavio svoj glazbeni rad s lemurima na svojoj internet stranici i svom YouTube kanalu, ali je uvjeren kako će potaknuti slušatelje da se povežu s prirodom i nauče više o ovim primatima.