Grupa ljubitelja pravopisa potajno hoda po Ekvadoru i ispravlja gramatičke greške na grafitima

Ulični umjetnici crvenim sprejem ispravljaju sve greške, ne mogu ih podnijeti

FOTO: Facebook

Skupina uličnih umjetnika u glavnom gradu Ekvadora, Quitou, već neko vrijeme crvenim sprejem ispravlja gramatičke greške koje se nalaze na pojedinim grafitima. Od studenog 2014. grupa Accion Ortografica Quito patrolira ulicama i traži grafite kojima je potrebno malo uređivanja.

Ime grupe referira na Accion Poetica, pokret koji je nastao u meksičkom Monterreyu 1966. godine. Članovi navedenog pokreta izrađivali su grafite koji se odnose na ljubavne pjesme i citate o prijateljstvu i optimizmu, a u idućih nekoliko desetljeća pokret ih je ispisivao diljem Latinske Amerike.

Namjera Accion Poetice bila je plemenita, ali njihova gramatika ponekad nije bila najtočnija, a upravo njihove grafite Accion Ortografica često popravlja.

Djeluju ilegalno, po noći

Grupa Accion Ortografica se sastoji od tri osobe u tridesetima godinama. Jedna osoba je odgovorna za održavanje društvenih mreža grupe, dok ostale dvije ispravljaju greške na uličnim grafitima.

Iako opisuju kako svojim radom pokušavaju vandalski čin crtanja grafita dovesti u nekakav red, to ne znači da je njihovo djelovanje legalno. Kako bi izbjegli susrete s policijom Accion Ortografica radi isključivo noću na način da prvo provjere i prodiskutiraju kojim grafitima je potreban popravak, a zatim se bacaju na posao.

U razgovoru za COLORS Magazine, grupa je odlučila anonimno braniti svoje napore. “Radi se o javnom radu i moralnoj obavezi. Mi smo protiv gramatičkog vandalizma i nećemo odustati niti prestati dok se naše društvo ne oslobodi gramatičkih grešaka.”, navodi grupa.

https://www.facebook.com/315229138687400/photos/a.315370102006637.1073741828.315229138687400/315710025305978/?type=1

Njihovo uređivanje grafita varira od popravljanja velikog početnog slova pa do pregledavanja i korigiranja čitavih rečenica. Njihov prvi posao ispravljanja zahtijevao je ispravljanje 13 grešaka u dva reda teksta.

Pokreću telefonsku liniju za dojavu grešaka

“Ne postoji velika razlika ako kažemo ‘No quiero verte’ (Ne želim te vidjeti) i ‘No, quiero verte’ (Ne, želim te vidjeti)”, kaže jedan od članova grupe. “Netko često ne shvati da zarez može promijeniti čitavo značenje rečenice. To može promijeniti vaš život.”

Grupa je nedavno svoj rad prebacila na Twitter gdje su ispravljali gramatičke pogreške u tvitovima predsjednika Ekvadora, Rafaela Correa, iako su naglasili da je njihov rad striktno lingvistički, a ne politički.

Njihovi planovi za daljnji rad uključuju širenje i pokretanje telefonskog broja putem kojeg će prolaznici moći javiti koji grafiti trebaju korigiranje.