Hlače izvučene s olupine broda iz 19. stoljeća prodane na aukciji za 114.000 dolara

Postoje spekulacije da su hlače povezane s tvorcem poznatih Levisica

FOTO: youtube/screenshot

Traperice, nađene u olupini broda potonulog u blizini obale Sjeverne Karoline, koje aukcijska kuća opisuje kao najstariji par radnih hlača na svijetu, prodane su na aukciji za 114.000 dolara, javlja CBS News. Prošloga vikenda na aukciji u Renu, bijele, teške rudarske hlače s pet gumba, bile su među 270 artefakata koji su prodani za ukupno gotovo milijun dolara, prema Holabird Western American Collections.

Hlače je vjerojatno napravio Levi Strauss, ili netko za njih, tijekom zlatne groznice u Kaliforniji, smatraju stručnjaci aukcijske kuće. Ove su hlače 16 godina starije od prvog službeno proizvedenog para tvrtke Levi Strauss&Co iz San Francisca iz 1873. godine.

Stoga postoji neslaganje stručnjaka o tome jesu li ove preskupe hlače u vezi s ocem modernih plavih traperica, Levijem Straussom. Neki stručnjaci kažu da povijesni dokazi sugeriraju da poveznice sa Straussom, koji je u to vrijeme bio bogati veletrgovac, postoje i da bi hlače mogle biti vrlo rana verzija onoga što će kasnije postati kultne traperice.

Spekulacije o porijeklu hlača

Direktorica arhiva tvrtke Levi Strauss, Tracey Panek, za Associated Press kaže da su tvrdnje o porijeklu hlača tek spekulacije. “Hlače nisu Levi Strauss niti su rudarske radne hlače.”

Bez obzira na njihovo porijeklo, ne može se poreći da su napravljene prije nego je brod S.S.Central America potonuo u uraganu u rujnu 1857. godine – prepun putnika koji su započeli putovanje u San Franciscu za New York, preko Paname. Nema naznaka da bi postojale hlače starije od ovih iz doba zlatne groznice.

“Te rudarske traperice su kao prva zastava na Mjesecu, jedan trenutak povijesti”, kazali su iz tvrtke California Gold Marketing Group, koja je vlasnik artefakata stavljenih na aukciju.

U potonuću umrlo 425 putnika

Od početka izvlačenja blaga 1988. godine, prodano je na desetke milijuna vrijednosti u zlatu, a ovo je prvi put da su se na aukciji našli artefakti. Između ostalog, tu su bili blagajnički ključevi sobe s blagom u kojoj su bile tone kovanica, a prodani su za 103.200 dolara.

Poklopac kutije s blagom Wells Fargo&Co, najstariji te vrste, prodan je za 99.600 dolara. Džepni pištolj, colt iz 1849. godine prodan je za 30.000 dolara. Zlatnik od 20 dolara, iskovan u San Franciscu 1856. godine i kasnije označen reklamom drogerije u Sacramentu, donio je 43.200 dolara.

Od putnika koji su bili na brodu kada je potonuo 425 ih je umrlo, a 153 osobe su spašene.

Poznate hlače sa zakovicama

Direktorica arhiva Tracey Panek rekla je da su Levi&Strauss i Jacob Davis, krojač iz Rena, primili nagradu za Američki patent 1873. godine za poboljšanja u učvršćivanju otvora za džepove hlača, a nekoliko mjeseci kasnije počeli su proizvoditi poznate hlače sa zakovicama, Levi’s 501, prve moderne plave traperice.

U porukama Associated Pressu, Panek je dodała da hlače na aukciji nisu tipične rudarske radne hlače, nisu od trapera nego od tkanine lakše od one koja se koristila za najranije hlače sa zakovicama. Stručnjak za razdoblje Zlatne groznice, Fred Holabird, smatra, pak, da su se od 1857. pa do vremena kada je Strauss krenuo s džepom ojačanim zakovicama, promijenili materijali, dostupnost proizvoda, proizvodne tehnike i distribucija.

Levi Strauss&Co dugo su tvrdili da su do 1873. godine bili isključivo veletrgovci i da nisu proizvodili odjeću. Holabird vjeruje da je ove hlače izradio njihov kooperant koji je uočio da Strauss ima tržišni doseg neviđene razine.

Gdje su nestali zlatnici s broda

Strauss, apsolutni marketinški genij, bio je najveći pojedinačni trgovac koji je otpremao zlato iz Kalifornije u razdoblju od 1857. – 1858. godine. Imao je najmanje 14 isporuka, u prosjeku po 91.033 dolara u zlatu koje se prevozilo brodom.

Prodavali su svim dućanima solidne veličine robu u zlatnim regijama Kalifornije. Izvlačenje blaga s mjesta brodoloma, koje se opisuje kao najveće američko blago, odvijalo se u nekoliko faza od 1988. i 1991. godine i opet 2014. godine, ali se dogodio i skandal.

Tommy Thompson, istraživač morskih dubina koji je pronašao olupinu broda 1988. godine već je šest godina u saveznom zatvoru jer odbija odgovoriti na pitanja o tome gdje je nestalo 500 zlatnika s broda.