I nakon 100 godina, bilježnice, papiri i ostali vrijedni zapisi Marie Curie još uvijek su radioaktivni

Slavna Nobelovka stalno je bila izložena radioaktivnim tvarima zbog kojih je umrla

FOTO: Twitter

Dostupnost materijala o radu slavnih povijesnih osoba može ponekad biti problematična zbog niza razloga. Pisanje o životu Marie Curie koja je zajedno sa svojim mužom Pierreom otkrila polonij i radij, može biti pravi izazov. Njene bilježnice, odjeća, namještaj i sve što postoji u njenom pariškom domu je radioaktivno, a pretpostavlja se kako će biti radioaktivni idućih 1.500 godina.

Svi koji žele vidjeti njene zapise moraju potpisati odricanje od odgovornosti u francuskoj Nacionalnoj biblioteci, i tek onda mogu dobiti pristup zapisima koji su zatvoreni u sigurnosnoj kutiji zbog njihove radioaktivnosti.

Obitelj Curie nije znala o opasnosti radioaktivnog materijala, iako su znali da radijacija postoji. Njihovo istraživanje je pokušalo otkriti koje su supstance radioaktivne i zbog čega. Dobar dio njih, poput urana, plutonija i torija, nalazio se u njihovom kućnom laboratoriju i svijetlio je ponoći u prekrasnima vilinskim svijetlima, navela je Marie Curie u svojoj autobiografiji. Ona je svjetleće predmete nosila u svom džepu, a njen muž i ona koristili su samo standardnu laboratorijsku odjeću.

Bila je prva Nobelovka

Portret Marie Curie
Portret Marie Curie Nobel Prize

Curie je umrla u 66. godini života 1934. godine od aplastične anemije koja je uzrokovana njenim istraživanjima radioaktivnosti. Doduše njenu kuću je do 1978. koristio Institut nuklearne fizike Sveučilišta u Parizu kao i Curie fundacija. Stan je bio pod stalnim nadzorom, a nakon nekog vremena vlasti su shvatile da je stan potencijalno opasan nakon što je u njegovoj blizini porasla stopa oboljelih od karcinoma, navodi Le Parisien.

Laboratorij je sa zgradom dekontaminiran 1991. Godinu dana nakon toga omogućen je pristup Curienim materijalima i bilješkama koji su nedugo nakon toga uklonjeni iz kuće, a tada je ujedno počelo objavljivanje autobiografskih knjiga o njenom životu.

Marie Curie je prva žena koja je osvojila Nobelovu nagradu 1903. godine, i ponovno ju je osvojila 1911. Curie je prva žena koja je postala profesorica na Sveučilištu u Parizu, i prva žena koja je pokopana, po vlastitoj želji, na pariškom Panteonu.