Istaknuti hrvatski znanstvenik upravo je objavio studiju koja bi mogla biti dosta bitna za budućnost liječenja raka

Tim profesora Igora Štagljara objavio je novi rad u časopisu Molecular Cell

14.10.2013., Zagreb - Igor Stagljar, znanstvenik biolog koji zivi i radi u Kanadi. 
Photo: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Jučer je u uglednom znanstvenom časopisu Molecular Cell objavljeno novo otkriće tima hrvatskog znanstvenika prof. Igora Štagljara sa Sveučilišta u Torontu koje opisuje takozvanu proteinsko-interakcijsku kartu Receptor Tirozin Kinaza, piše HRT. To su proteini na površini stanica koji kontroliraju rast normalnih ali i tumorskih stanica, te su zbog toga izuzetno zanimljivi za istraživanje.

“Naša nova studija, za koju su ogromni interes pokazali i brojni farmaceutski giganti, će u slijedećih 10 godina zasigurno imati vrlo važnu ulogu u pripravku novih anti-tumorskih lijekova. U taj veliki projekt koji je do sada koštao oko 7 milijuna kanadskih dolara, je bilo uključeno 19 kanadskih znanstvenika, te je uključivao kolaboraciju između moje grupe sa Donnelly Centra za Istraživanje Života Sveučilišta u Torontu te znanstvenika iz Princes Margaret Centra za Istraživanje Tumora u Torontu i Mount Sinai Bolnice iz Toronta”, izjavio je prof. Štagljar za Telegram.

Za otkriće zainteresirani farmaceutski divovi

Tim prof. Štagljara, inače profesora na Odjelu za biokemiju i medicinsku genetiku na Sveučilištu u Torontu, do novih saznanja došao je primjenom svoje nove metode “MaMTH” kojom se mogu proučavati otprilike tri tisuće proteina na površini ljudskih stanica, uzročnika 500-tinjak bolesti.