Znanstvenici su uvjereni da bi uskoro pomoću umjetne inteligencije mogli iz vašeg mozga brisati strahove

Potrebna su dodatna istraživanja kako bi ovaj pristup postao legitiman način liječenja

FOTO: flickr

Zamislite da vaš strah od paukova, visina ili zatvorenog prostora zamijeni neutralan osjećaj. Tim neuroznanstvenika tvrdi da je pronašao način kako “popraviti” ljudski mozak da bude sposoban prevladati određene strahove, piše Mashable. Njihov bi pristup, ako se pokaže efikasan u daljnjim istraživanjima, mogao pomoći u liječenju pacijenata s fobijama ili posttraumatskim stresnim poremećajem (PTSP).

Ovaj međunarodni tim objavio je svoje zaključke u časopisu Nature Human Behaviour. Autori studije kažu kako žele razviti alternativu postojećim načinima liječenja kojima se tretira anksioznost. Npr. averzivnu terapiju kojom se pacijente dovodi u situacije koje kod njih izazivaju strah s ciljem da shvate kako im tamne prostorije, visoke zgrade ili skučena dizala zapravo neće nauditi.

Ovaj novi pristup kombinira umjetnu inteligenciju i tehniku skeniranja mozga, a nazvali su ga “Decoded Neurofeedback”. Za svoj eksperiment, neuroznanstvenici su radili sa 17 zdravih dobrovoljaca. Umjesto da ispituju već postojeće fobije kod svojih sudionika, istraživači su stvorili novi, blagi strah, tretirajući ih kratkim strujnim udarima u trenucima kada bi vidjeli određenu sliku na računalu.

Znanstvenici strah povezali s nagradama

“Htjeli smo pronaći način kako ukloniti taj strah iz pamćenja, ali da ga sudionici nikada svjesno ne prizovu”, pojasnio je Ben Seymour, znanstvenik sa Sveučilišta Cambridge’s Engineering Department. Seymour je rekao i da je mozak sudionika u istraživanju i dalje pokazivao određeni stupanj straha u pamćenju, čak i kada ga nije bio svjestan.

Budući da su znanstvenici brzo uspjeli dešifrirati te uzorke, dali su sudionicima mali iznos novca, i tako sjećanje na strah povezali s nagradama. Volonterima su rekli da novčane nagrade reflektiraju njihovu moždanu aktivnost, ali nisu im otkrili kako. Tim je taj isti postupak ponavljao tijekom tri dana.

Potrebna dodatna istraživanja

“Postigli smo to da je pamćenje koje je prethodno predviđalo bolni šok, sada reprogramirano i umjesto straha predviđa nešto pozitivno”, rekao je voditelj tima Ai Koizumi. Na kraju ove terapije nagrađivanjem, neuroznanstvenici su volonterima pokazali iste slike koje su ranije povezivali s elektro šokom. Dio u mozgu koji kontrolira strah, amigdala, sada više nije pokazivao nikakvu pojačanu aktivnost.

“To je značilo da smo uspjeli smanjiti strah u pamćenju, bez da su ga volonteri svjesno doživjeli”, pojasnio je. Autori studije napominju kako je njihov pokus bio relativno mali te da su potrebna dodatna istraživanja kako bi ovaj pristup postao legitiman način liječenja bolesnika s fobijama ili PTSP-om. Ipak, rekli su da se nadaju kako će njihov pristup pomoći pacijentima da izbjegnu stres averzivne terapije ili nuspojave terapija lijekovima.