Izgleda da onaj genijalni klinac o kojem cijeli svijet priča ipak nije otkrio drevni grad Maja i priča je potpuno luda

Lako je moguće da se radi o najobičnijem polju kukuruza

FOTO: Arian Zwegers/Flickr

Proteklih nekoliko dana svijet je bio potpuno izvan sebe zbog 15-godišnjaka koji je, kako su svi prenosili, otkrio izgubljeni drevni grad civilizacije Maja.

William Gadoury, klinac iz Quebeca, koristeći se samo vlastitom maštom, kartama zviježđa te satelitskim projekcijama, otkrio je grad Maja negdje u području džungle Belize, piše Vice.

O senzacionalnom otkriću prvo je pisao list Journal de Montreal u subotu, a priča je bila toliko senzacionalna, da je bilo gotovo nemoguće da je istinita. Nažalost, izgleda da i nije istinita. Barem ne cijela priča.

Gradovi u skladu sa zviježđima

Evo što se zapravo dogodilo.

William se prvi put zainteresirao za civilizaciju Maja negdje 2012. kada je bio aktualan kalendar Maja o kraju svijeta i ostale stvari vezane za apokalipsu. Njegov hobi ubrzo je prerastao u nešto ozbiljnije.

Nakon proučavanja tekstova i zvjezdanih karata koje je pronašao u Madrid Codexu, gdje se nalaze i podaci o vjerskim obredima i astrološke karte Maja, Gadoury je došao do zanimljive teorije: Maje su osnivale svoje gradove tako da su se geografski podudarali sa zvijezdama u, za njih, glavnim konstelacijama.

“Nisam mogao shvatiti zašto su Maje izgradili svoje gradove daleko od rijeke, na zemlji koja nije bila jako plodna te je bila brdovita”, rekao je za Journal. “Tu je morao biti još jedan razlog, a budući da sam znao da su obožavali zvijezde, došao sam na ideju da testiram svoju hipotezu. Bio sam jako iznenađen i uzbuđen kada sam shvatio da zvijezde koje najjače sjaje korespondiraju s najvećim gradovima”.

Teška pitanja za klinca

Mali William
Mali William facebook

Zato je William uzeo satelitske karte Kanadske svemirske agencije i usporedio ih s Google Earthom te otkrio da su gradovi zaista na mjestima na kojima je predvidio.

On je predstavio svoju teoriju na međunarodnom znanstvenom sajmu u Quebec Cityju 2014. godine, gdje ga je primjetio Daniel De Lisle, jedan od projektanata iz Kanadske svemirske agencije.

“Nikad nisam vidio ništa slično. Bio sam zadivljen”, rekao je za Vice De Lisle. Gadoury je bio spreman odgovoriti na sva pitanja skeptika “On je bio spreman. Sve je bilo na oba jezika. Bile su dvije mape, jedna na engleskom i jedna na francuskom. On je odgovorio sve, a bilo je i nekoliko vrlo teških pitanja koja su postavili naši astrofizičari”.

Nevjerojatno otkriće

https://www.youtube.com/watch?v=aV1LsXhCYFs

 

No, Gadoury je otkrio da nešto nedostaje. 117 poznatih gradova Maja korespondiralo je sa 23 konstelacije u majanskim zvijezdanim kartama, kao što je i pretpostavljao. No, trebalo je biti 118 gradova. Otkrio je da jedna zvijezda u konstelaciji od tri zvijezde nema grad s kojim korespondira. Gdje je bio?

Gadoury se zatim udružio sa stručnjakom za istraživanje lokacija na daljinu Dr. Armandom Larocqueom sa Sveučilišta u New Brunswicku, a u siječnju su došli do čudnovatog otkrića.

Satelitski snimci kasnije su pokazali da, uistinu, vidljivi geometrijski oblici potvrđuju da drevni grad s velikom piramidom i trideset objekata stoji tačno tamo gdje je Gadoury rekao da se nalazi. Ako se potvrdi da je tamo uistinu drevni grad, to će biti najveći otkriveni grad Maja ikada. Petnaestogodišnjak je odlučio imenovati grad kao K’ÀAK ‘CHI, po frazi Maja koja znači “vatrena usta”.

Oštre kritike struke

Nažalost, priča tu ne završava. Uslijed uzbudljivih izvještaja o otkriću mladog istraživača, počeli su se javljati različiti stručnjaci, arheolozi i antropolozi, koji proučavaju civilizaciju Maja.

Antropolog najvećeg kanadskog sveučilišta, koji je želio ostati anoniman, rekao je kako ne vjeruje da se radi o otkriću grada. “Ovo što se vidi na satelitskim snimkama su vjerojatno stara kukuruzna polja (nije pravilan oblik piramide.) Doista postoje mjesta gdje su drevne maje obitavale, i koriste se satelitske snimke i razne metode kako bi ih se otkrilo, ali ovo ne izgleda kao jedan od tih slučajeva. Mediji su zapravo trebali čekati da otkriće prođe stručnu provjeru prije nego se najavi. Jer ovo vjerojatno tu provjeru neće proći.”

Thomas Garrison, stručnjak za daljinska istraživanja sa cijenjenog Sveučilišta Južne Kalifornije Dornsife, napisao je za Gizmodo: “Pozdravljam ovaj dječji trud, uzbudljivo je vidjeti takav interes za drevne Maje i razumijevanje daljinske tehnologije kod tako mlade osobe. Međutim, kod ove vrste istraživanja vi morate biti u mogućnosti potvrditi ono što identificirate na satelitskoj slici. U ovom slučaju, pravocrtni oblici i vegetacija koja raste na njoj su jasni pokazatelj da se radi o polju milpa. Rekao bih da nije obrađivano deset, petnaest godina.

Radi se o neobrađenom polju kukuruza?

David Stuart, antropolog sa Sveučilišta Texas u Austinu, bio je nešto oštriji. Ostavio je komentar na Facebooku koji je kasnije pobrisao: “Cijela stvar je u neredu, strašan primjer ‘junk znanosti’. Drevni Maje nisu imali svoje gradove u skladu sa zviježđima. Taj što se vidi na Google Earthu je doista nastalo od čovjeka, ali to je staro neobrađeno polje kukuruza ili milpa.

Naravno, moguće je da je akademska zajednica arheologa i antroploga koji se bave proučavanjem civilizacije Maja naprosto prestravljeni i ljubomorni jer je neki klinac otkrio nešto što nitko od njih nije uočio. No, kako sada stvari stoje šanse za to su sve manje.”