Izgleda da su japanski znanstvenici pronašli drugu najveću crnu rupu na Mliječnom putu

Ovo bi mogla biti druga najveća crna rupa otkrivena u našoj galaksiji

FOTO: f NASA/Alain Riazuelo

Astronomi su pronašli dokaze o postojanju ogromne crne rupe u toksičnom plinskom oblaku blizu središta naše galaksije Mliječnog puta. Radi se o rupi koja je sto tisuća puta veća od sunca. Ako se ovo otkriće potvrdi, to će biti druga najveća crna rupa na Mliječnom putu. Veća od nje je samo supermasivna crna rupa Strijelac A*, koja se nalazi u samom središtu naše galaksije.

Dokaze koji ukazuju na postojanje ovakvog nebeskog tijela pronašli su japanski astronomi kada su teleskopom, koji je postavljen u čileanskoj pustinji Atacama, promatrali veliki oblak plina što se nalazi u blizini središta galaksije. Uočili su da se plinovi u ovom oblaku, između ostalog cijanovodik i ugljični monoksid, kreću potpuno različitim brzinama.

Zabilježeni karakteristični radio valovi

Daljnja promatranja su ukazala da na molekule u oblaku, koji je udaljen oko 200 svjetlosnih godina od centra Mliječnog puta i širok 150 bilijuna kilometara, djeluju ogromne gravitacijske sile. Najvjerojatniji uzrok je, prema kompjuterskim modelima, ogromna crna rupa promjera 1,4 bilijuna kilometara. Astronom Tomoharu Oka sa sveučilišta Keio u Tokiju pojasnio je da su detaljnija istraživanja pojačala postojeću pretpostavku stručnjaka, jer su iz središta oblaka zabilježeni radio valovi karakteristični za crne rupe. Dodao je da je riječ o crnoj rupi srednje mase.

Takozvane crne rupe srednje mase zapravo upotpunjavaju prazninu u onome što znanstvenici znaju o tim najmasivnijim objektima u svemiru. Najmanje crne rupe nastaju kada određena vrsta zvijezda eksplodira. Prema proračunima znanstvenika, u Mliječnom putu se nalazi oko 100 milijuna takvih manjih crnih rupa, mada je tek 60 njih zasad primijećeno.

Nije poznato kako nastaju veće crne rupe

Astronomi su također pronašli mnogo veće, supermasivne crne rupe, koje se nalaze u središtima velikih galaksija. Upravo takva je crna rupa Strijelac A, koja ima masu ekvivalentnu 400 milijuna naših sunca. I dalje je nepoznanica kako ove crne rupe nastaju.

Prema jednoj teoriji, manje crne rupe se spajaju u veće i tako stvaraju supermasivne crne rupe u središtima galaksija, ali zasad nema čvrstih podataka o postojanju crnih rupa srednje mase. Otkriće crne rupe koja ima masu od 100 tisuća sunca stoga bi bila potvrda postojanja takve prijelazne faze. Oka je rekao i da bi ova rupa mogla biti središte stare patuljaste galaksije koja je progutana tijekom nastanka Mliječnog puta prije više milijardi godina.

Vremenom će se utopiti u drugoj rupi

Brooke Simmons sa Sveučilišta Kalifornije u San Diegu, koja nije bila uključena u studiju, opisala je potragu za crnim rupama kao “pažljiv detektivski rad”. “Znamo da manje crne rupe nastaju kada neke zvijezde umru, što ih čini relativno uobičajenima. Mislimo da su neke od tih crnih rupa zameci iz kojih nastaju veće, supermasivne crne rupe, koje potom narastu za barem milijun puta. Takav rast bi se mogao događati dijelom kroz spajanje s drugim crnim rupama, a dijelom kroz prikupljanje materijala iz dijelova galaksije koji okružuju pojedinu crnu rupu” kaže Simmons.

Astrofizičari prikupljaju opažanja o manjim i o supermasivnim crnim rupama već desetljećima, dodala je Simmons, ali iako mislimo da one najveće izrastaju iz onih najmanjih, nikada dosad nismo imali jasne dokaze o crnoj rupi koja se masom nalazi između tih ekstrema. Što sve skupa prilično jasno ukazuje na buduću sudbinu novopronađene crne rupe. Vremenom će, kaže Oka, to nebesko tijelo biti privučeno u Strijelac A* i utopiti se u tu veću crnu rupu, čineći tu supermasivnu rupu u samom srcu Mliječnog puta još većom.