Izlazi biografija živopisne gospođe Doris, iz danas cijenjene dinastije Delevingne, istaknute londonske kurtizane

Doris je bila prateta supermodela Care Delevingne

FOTO: lyndsy spence

Prateta supermodela Care i Poppy Delevingne, Doris, dvadesetih i tridesetih godina prošlog stoljeća bila je jedna od najistaknutijih londonskih kurtizana. U njenoj biografiji, koja 7. studenoga izlazi u Britaniji, detaljno su opisane afere s lordovima i drugim istaknutim članovima visokog društva, uključujući i Winstona Churchilla i njegovog sina Randolpha.

Ulazak u visoko društvo

Knjiga Doris Delevingne opisuje kao ženu skromna porijekla, čiji je društveni uspon započeo brakom s grofom Castlerosseom. Grof je ostao očaran s Doris nakon što su se upoznali u jednom londonskom noćnom klubu, gdje je on utapao tugu nakon neuspješnog dana na trkalištu. Grof je bio korpulentan, ćelav i izgledao je starije od svojih 37 godina. Od samog početka njegov je plamen želje gorio jače nego njezin. Na njegovu inicijativu započeli su vezu, a iako je ona navodno cijenila njegov humor (ali i titule i imovinu), nastavila se viđati s drugim muškarcima u zamjenu za poklone i novac.

Castlerosse se skupocjenim poklonima pokušavao natjecati s njenim udvaračima. Ponudio joj je i brak, iako mu je majka zaprijetila da će ga razbaštiniti. Vjenčali su se u tajnosti. Ako već ne brakom, Doris je bila zadovoljna novom titulom. Castlerosse je, s druge strane, imao druge brige. Osim što se bojao roditeljima reći da se oženio, Dorisini troškovi tjerali su ga u bankrot. Biografija opisuje svađu u kojoj grof Doris neuspješno pokušava smanjiti džeparac, s tada astronomskih 100 funti tjedno. ”U redu,” rekla mu je, ” Ne moraš mi davati ništa. Sama ću zarađivati.” Svjestan što to znači, Castelrosse joj je džeparac još i povećao.

Brakorazvodna parnica dulja od 10 godina

Za Doris, brak nije značio ništa više od promjene imena. Nastavila je s aferama, a nakon što bi je Castelrosse optužio za nevjeru, branila se da nije kriva i da je jednostavno ‘magnet za muškarce’.

Nakon brutalne svađe koja je završila i fizičkim obračunom, Doris se vratila u vlastitu kuću, nakon samo šest tjedana zajedničkog života. Htjela je razvod, ali nije željela prva podnijeti zahtjev jer nije mogla podnijeti da muž i njegova obitelj razvlače njezino ime po blatu. Na posljetku ga je ipak podnijela, priloživši fotografije ozljeda koje je zadobila u fizičkom sukobu s Castelrosseom, a brakorazvodna parnica trajala je više od deset godina, za vrijeme kojih su priče o Dorisinim pothvatima navodno potpuno izluđivali Catelrossea.

Kako je upoznala Churchilla

Winstona Churchilla upoznala je 1930. godine u Francuskoj, u vili lorda Beaverbrooka u Le Touquetu. Navodno su spavali zajedno u pariškom hotelu Ritz, nakon čega je Churchill entuzijastično hvalio njeno umijeće vođenja ljubavi. Churchill nikada nije javno porekao ove glasine.

Nakon Churchilla, okrenula se mlađim muškarcima. Nakon kraće veze s Tomom Mitfordom, još jednim istaknutim članom visokog društva, započela je aferu s Winstonovim dvadesetjednogodišnjim sinom Randolphom Churchillom. Izbezumljeni Winston pokušao je intervenirati i prekinuti vezu koja je vrlo brzo postala jedan od glavnih tračeva u gradu. Doris se i nije baš trudila da šaputanja o njoj ne dođu do muža od kojeg se još nije službeno razvela. Navodno je vezu s mlađim Churchillom otkrio konobar jednog elitnog restorana nakon što je otvorio ostavu i u zraku ugledao par elegantnih ženskih nogu.

‘Ono što mi ti možeš dati, trajalo bi mi dva dana’

Doris je u vrijeme nakon rastanka s mužem bila protagonist brojnih tračeva londonskih salona. Ako je imala jednog saveznika, bio je to Gerald Tyrwhitt-Wilson, ekscentrični barun koji je u svom domu okupljao odbačene iz krugova gradske elite.

Doris i Gerald sjedili bi za klavirom u njegovom salonu i satima tračali. Doris bi često govorila i o svojim financijskim problemima. Naviknuta na život na visokoj nozi, teško je uspijevala pokriti račune samo poklonima ljubavnika. Nakon što bi se Tyrwhitt-Wilson ponudio da pomogne, lagano bi ga poljubila i rekla ”Gerald, ono što mi ti možeš dati trajalo bi mi dva dana”.

‘Da si morala spavati s toliko staraca, razmislila bi’

Biografija Doris opisuje kao ženu bez skrupula, za koju seks nije bio ništa više od sredstva za preživljavanje i održavanja životnog stila na koji se navikla. Na jednom zajedničkom ručku na komentar prijateljice kako je sigurno uzbudljivo imati tolike ljubavnike rekla ”Draga, da si ti morala spavati s toliko staraca, malo bi razmislila.”

Nakon okončanja brakorazvodne parnice Doris Delevigne ušla je u lezbijsku vezu s bogatom Amerikankom. Drugi svjetski rat provela je u New Yorku, a kada je veza pukla, vratila se u London bez novca. Očajna, založila je posljednje dijamante, nesvjesna da je to ilegalno za vrijeme rata. Nakon što je shvatila da će vjerojatno završiti u zatvoru, oduzela si je život predoziranjem barbituratima.