Jedan aspirin dnevno može spriječiti rast karcinoma, tvrdi neka nova studija

Istraživači su pokusima dokazali kako se aspirin može koristiti za prevenciju

FOTO: .reid./Flickr

Nova studija tvrdi da jedan aspirin dnevno može zaustaviti rast karcinoma dojke. Zadnja istraživanja pokazuju da je aspirin efikasan i u sprečavanju širenja karcinoma debelog crijeva, gastrointestinalnog karcinoma, karcinoma prostate kao i nekih drugih vrsta.

Ključ je u tome što aspirin pomaže da se oko matičnih stanica karcinoma osiguraju uvjeti koji nisu pogodni za staničnu reprodukciju. Dr. Sushanta Banerjee direktor Jedinice za istraživanje karcinoma u Kansas Cityju, kaže da bi se aspirin mogao koristiti da se smanji rizik sekundarnih tumora, onih koji se mogu vratiti 5 do 10 godina nakon prvotne dijagnoze.

U početku, kada pacijent sa karcinomom dobija terapiju, inicijalni tumor se smanjuje. Nakon 10 godina bolest se može vratiti. Karcinom ima matične stanice odnosno stanice zaostale nakon terapije. Te stanice su preživjele kemoterapiju ili druge tretmane i pritajile se dok uvijeti u tijelu ne postanu bolji za njijovu reprodukciju. Ako se nanovo aktiviraju, mogu biti vrlo zloćudne.

Izlaganje aspirinu ubija kancerogene stanice

Smanjuje rizik od karcinoma
Smanjuje rizik od karcinoma Flickr

Dr. Banerjee i njegov tim radili su na testiranju aspirina kao sredstva koje bi moglo promijeniti molekularni potpis kod raka dojke do te mjere da se prestane širiti.

Istraživanje su proveli tako što su stavili stanice karcinoma dojke na 96 različitih tanjura i inkubirali ih. Malo više od polovice kultura bilo je tretirano različitim dozama acetilsalicilne kiseline odnosno aspirina. Izlaganje aspirinu dramatično je doprinjelo smrti kancerogenih stanica. One stanice koje nisu odumrle, postale su nesposobne za rast.

Testiranje na miševima pokazalo da se tumori mogu smanjiti za 47 posto u samo nekoliko dana

Testiranje je napravljeno na miševima
Testiranje je napravljeno na miševima Flickr

Drugi dio studije analizirao je 20 miševa koji su bolovali od agresivnih tumora. Petnaest dana im je davana niska doza aspirina, oko 75mg, a na kraju promatranog razdoblja tumori su se smanjili za 47 posto.

Istraživači su napravili i pokuse kako bi pokazali da se obični aspirin može upotrijebiti za prevenciju od karcinoma. Dodatnoj grupi miševa davali su aspirin 10 dana prije nego li su bili izloženi stanicama karcinoma. Nakon 15 dana ovi miševi su imali znakovito manji rast kancerogenih stanica nego miševi iz kontrolne grupe.

Znanstvenici su također ustanovili da aspirin uzrokuje da zaostale, residualne stanice karcinoma gube samoobnavljajuća svojstva. Ne mogu više rasti niti se razmnožavati.

Aspirin pogodan i kao prevencija od povratka tumora

Aspirin uzimati nakon savjetovanja s liječnikom
Aspirin uzimati nakon savjetovanja s liječnikom Flickr

Dr. Banerjee dodaje da se aspirin može davati nakon kemoterapije da se prevenira recidiv ili se može uzimati preventivno. Stručnjaci savjetuju pacijentima da konzultiraju liječnike prije početka uzimanja aspirina jer on razrjeđuje krv i povećava rizik gastrointestinalnog krvarenja. Naravno da uvijek postoji rizik, ali ako važete taj rizik prema riziku karcinoma, lako je izabrati. Istina je da je ovo saznanje relativno novo, da se još ne znaju nuspojave i da je miševima dana vrlo mala pokusna doza.

Dr. Banerjee i sam uzima aspirin već tri godine i nema popratnih pojava, ali svaka osoba mora vidjeti sa svojim liječnikom kakvo mu je zdravlje prije nego ga eventualno počne redovito piti.