Jedna mala studija je istražila što nas bolje razbuđuje; kava ili vježbanje?

Deset minuta penjanja po stepenicama podiže energiju jače nego šalica kave

FOTO: Wikimedia

Zbog kronične neispavanosti teško se koncentriramo na zadatke koje moramo obaviti. Studije su pokazale da nedovoljno sna ima isti učinak na spoznaju i koordinaciju kao i nekoliko alkoholnih pića, piše doktorica Monique Tello na Harvard Health blogu.

Kada ste neispavani i umorni, a morate se koncentrirati, vjerojatno posežete za kavom. Kofein, u dozama od 30 do 300 miligrama, poboljšava pozornost, budnost, vrijeme reakcije i raspoloženje, osobito ako smo umorni, pokazalo je jako puno istraživanja.

Volonteri testirali tri načina razbuđivanja

Ali i vježbanje djeluje na sličan način. Čak i kratkotrajne kardiovaskularne vježbe razbuđuju, ubrzavaju mentalne procese i pojačavaju pohranjivanje memorije i prisjećanje, bez obzira na to koliko smo umorni. Što je onda bolje učiniti u kasno popodne, kada se borite sa umorom, a morate još nešto završiti?

Jedna nedavna, malena studija uspoređivala je ove dvije metode razbuđivanja. Volonteri koji pate od nesanice pokušali su na tri načina pobijediti kronični umor, kofeinom, penjanjem uz stepenice i placebom.

Ispijanje kave ima neke koristi, ali i rizike

Pokazalo se da je deset minuta penjanja stepenicama pojačalo razine energije puno jače nego šalica kave od 50 mg. Druga je studija pratila učinke vježbanja i vježbanja uz uzimanje kofeina na kongnitivne zadatke i utvrdila da najveće učinke imamo od vježbanja zajedno uz pijenje kave.

Kofein u formi kave je dobro proučavan, a redovito pijenje kave vodi manjem riziku dijabetesa tipa 2, višem krvnom tlaku i višku težine, a može povisiti i kolesterol. Ispijanje kave može štititi od određene vrste demencije i karcinoma ali je povezano sa gubitkom gustoće kostiju i reumatoidnim artritisom. Puno je koristi ali ima i rizika.

Kofein je dobar i loš, vježbanje samo dobro

Mnoštvo studija sugerira da vježbanje ima mnogostruke, dugotrajne, pozitivne učinke kognitivne funkcije, raspoloženje i ponašanje kod sve proučavane populacije, svih dobi, razine fitnesa, neovisno o bazičnoj kognitivnoj funkciji. Osobite koristi primijećene su kod starijih pacijenata kod kojih postoji rizik demencije.

Poruka je znači, kofein sigurno potiče budnost i razine energije koje pomažu da razmišljamo brže i bolje, neko vrijeme. Ali čak i kratkotrajno vježbanje čini isto, možda i više, i to kroz dulje vrijeme. Dodatno, kofein je vezan uz dobre i loše učinke za zdravlje, a vježbanje samo za dobre.