Jedna mama seli na Korčulu pomagati djeci s posebnim potrebama, pokrenula je crowdfunding kampanju

Bonačić otvara Centar za ranu intervenciju i dijagnostiku, dio opreme mora kupiti

FOTO: Privatni album

Maja Bonačić 30-godišnja je psihologinja koja se odlučila preseliti na Korčulu kako bi otvorila Centar za ranu intervenciju i dijagnostiku djece s problemima u razvoju.

“U prvoj polovici 2015. sam imala sreću boraviti na Korčuli gdje sam s kolegicom držala edukaciju za odgojitelje iz vrtića s područja Korčule i djela Pelješca.

Tad sam saznala da su roditelji s cijelog otoka za terapiju i dijagnostiku primorani odlaziti u Split ili čak i Zagreb, a sličnu sudbinu dijele stručnjaci s otoka željni stručnog usavršavanja”, objasnila je Maja kako se odlučila za preseljenje.

Ima svoju opremu i prostor od grada

Maja s kolegama na Korčuli
Maja s kolegama na Korčuli Picasa

Gotovo svu opremu ima iz svoje udruge Oblačić, prostor je dobila od grada, ali joj nedostaju potrebni dijagnostički instrumenti. Zbog toga je odlučila pokrenuti crowdfunding kampanju na Rockethubu kako bi skupila potrebne 22 tisuće kuna (3 240 dolara na Rockethubu). Novac se također može donirati i uplatama na IBAN od Oblačića HR3223400091110563711.

Po struci magistra psihologije te i sama roditelj djeteta koje je naišlo na probleme u razvoju, kampanju je pokrenula kako bi skupila dovoljno financijskih sredstava da bi djeci s Korčule mogla pomoći u ranoj dijagnostici i intervenciji te im omogućiti da na vrijeme počnu s potrebnim terapijama.

Cijeli projekt radi samostalno

Nedostaju joj dijagnostički instrumenti
Nedostaju joj dijagnostički instrumenti Privatni album

“Cijeli projekt radim sama, što uključuje preseljenje Udruge i kretanje ispočetka, a tu je i privatno preseljenje moje obitelji s jednog kraja Hrvatske na drugi. Tu mi dosta pomažu žitelji Korčule, koji su se zaista pokazali kao ljudi topla i otvorena srca te časne sestre Dominikanke iz vrtića Anđeli čuvari. Prostor sam dobila na korištenje od grada te imam svoje stvari za terapiju, no nedostaju mi još dijagnostički instrumenti, koji su zaista skupi”, objasnila je Maja.

Zajedno sa svojom 4-godišnjom kćerkicom Kalom u listopadu odlazi na Korčulu. “Budući da sam porijeklom iz Dubrovnika, nije mi puno trebalo da se odlučim na život na moru”, kaže Maja koja se raduje odlasku.

Surađuje s međunarodnom akademijom

bavi se terapijom djece s posebnim potrebama
bavi se terapijom djece s posebnim potrebama Privatni album

Smatra kako će njezino znanje i vještine biti korisne za djecu s otoka kojima je potrebna rana dijagnostika. “Poslije fakulteta sam dodatno educirana iz područja terapije igrom na raznim međunarodnim edukacijama te iz područja dijagnostike i poticanja razvoja komunikacije na ERF-u”, kaže psihologinja.

“Osim toga, usko surađujem s internacionalnom akademijom za studij terapije igrom i psihosocijalne projekte iz Švicarske, koju vodi moj supervizor Claudio Mochi“, objašnjava magistra.

I sama je mama djeteta s poteškoćama u razvoju

Oblačić je pokrenula kad se suočila s diskriminacijom
Oblačić je pokrenula kad se suočila s diskriminacijom Privatni album

Svoju udrugu Oblačić osnovala je nakon što je saznala da njezina kći ima dystoni sindrom. “Nakon što sam iz vlastitog iskustva uvidjela kakve sve pravne nelogičnosti i diskriminacije doživljava majka djeteta s posebnim potrebama, pogotovo ako je uz to nezaposlena, pokrenula sam udrugu. Znam koliko je to mene uzrujalo, a moje dijete je ‘samo’ kasnilo u motoričkom razvoju (dystoni sindrom), nikakve teže poteškoće nema, kako je tek onda mamama čija djeca imaju puno ozbiljnijih problema?”, objašnjava Maja svoje motive za pokretanje Oblačića.

Njezin trud nakon svega se isplatio. “Potvrdu da je to itekako vrijedan i koristan projekt, sam dobila u studenome 2012., kada je projekt Oblačić odnio glavnu nagradu na psihološkoj konferenciji Perspektiva”, kaže magistra psihologije. Nada se kako će biti jednako uspješna s Centrom za ranu intervenciju i dijagnostiku djece s problemima u razvoju.