Nekad je nužno odabrati stranu

Jedna nutricionistica tvrdi da su ovo najčešće pogreške u prehrani koje činimo, a da toga nismo ni svjesni

Punomasni mliječni proizvodi zdraviji su od onih bezmasnih

FOTO: yablonya/Flickr

Nitko se ne može hraniti savršeno zdravo i uvijek jesti samo najbolje namirnice, ali postoje određene pogreške koje neprestano i nepotrebno činimo, a da toga nismo ni svjesni.

Oni koji nam najbolje mogu objasniti pravila zdrave i uravnotežene prehrane upravo su nutricionisti, pa je tako nutricionistica Alexandra Samit, koja radi u poznatom wellnessu doktora Franka Lipmana, za Byrdie odlučila istaknuti nekoliko pogrešaka u prehrani koje gotovo svi najčešće radimo.

Od nepotrebnog izbacivanja određenih dijelova jajeta, preko pijenja previše zaslađenih sokova, do pogrešnog odabira doručka ili jogurta – Samit je istaknula upravo ovih šest pogrešaka:

Izbacivanje žumanjka iz jajeta

Izbacivanje žumanjka iz jajeta je nepotrebno
Izbacivanje žumanjka iz jajeta je nepotrebno Michael Burk/Flickr

“Ne mogu podnijeti kad netko naruči omlet samo od bjelanjaka! Bjelanjcima nedostaje hrpa hranjivih tvari koje se nalaze u žumanjku, koji je ustvari glavni izvor energije i nutritivnih vrijednosti. Žumanjci sadrže antioksidanse; vitamin B, vitamin B12, vitamin A, željezo, selenij, biotin, fosfor, kolin i mnoge druge korisne hranjive tvari. Vrijeme je da promijenite mišljenje o žumanjcima, s obzirom da su brojne studije pokazale da kolesterol iz jaja ne utječe na kolesterol u krvi. Poširana jaja i salata ili omlet sa slaninom su jako zdravi obroci”, tvrdi Samit.

Doručak prepun ugljikohidrata

Previše ugljikohidrata za doručak nije dobro
Previše ugljikohidrata za doručak nije dobro yablonya/Flickr

“Konzumacija prevelike količine ugljikohidrata za doručak vodi ka naglom povećanju razine inzulina, zbog čega ćete kroz cijeli dan osjećati jaku i stalnu potrebu za hranom. Ujutro je najbolje pojesti proteine i zdrave masnoće. Omlet (sa žumanjkom) ili smoothie sa zdravim masnoćama kao što su avokado, maslac od badema, kokosovo ulje ili MCT biljno ulje (koje je zamjena za mast) puno su bolji izbor od muffina ili žitarica”, kaže.

Samit također preporuča i jednostavan recept za ukusan smoothie, koji će nas ujutro zasititi i dati nam sve potrebne hranjive tvari: kelj (oko dvije šake), 1/4 šalice malina, 1/4 avokada, 115 ml bademovog mlijeka, 115 ml vode i dodatak proteina (nije obavezno).

Manijakalno korištenje namirnica bez glutena

Manijakalno konzumiranje bezglutenskih namirnica je besmisleno, osim ako ga stvarno ne podnosite
Konzumiranje bezglutenskih namirnica je besmisleno, osim ako ga stvarno ne podnosite bezglutena.files.wordpress

“Znamo da gluten može loše utjecati na našu probavu, kožu, energiju, raspoloženje, no manijakalno kupovanje namirnica bez glutena, koje su ustvari smeće, nije pametno. Nema ničeg zdravog u tortama i kolačima bez glutena koji se prodaju u trgovinama. Bolja alternativa bi bio puding od chia sjemenki i čokolade, koji je ukusan i sadrži niske razine šećera. Kako biste ga napravili, pomiješajte kokosovo mlijeko, dvije žlice kakaa, tri žlice chia sjemenki i steviju po želji, a zatim sve stavite u hladnjak na 30 minuta.”

Pijenje zelenih napitaka prepunih šećera

U smoothie je bolje dodati malo meda, nego šećer iz voća
U smoothie je bolje dodati malo meda, nego šećer iz voća Matt Hull/Flickr

“Mislite da su svi zeleni napitci zdravi? Promislite opet. Naišla sam na zelene napitke od voća i povrća koji su u sebi sadržavali više od 50 grama šećera. To je više šećera nego što se nalazi u mnogim sokovima. Zapamtite, šećer je šećer, čak i ako je riječ o fruktozi (prirodnom šećeru iz voća). Stoga preporučam da naručite napitak koji sadrži samo pola zelene jabuke te malo džumbira i limuna. Takvi su napitci puno bolji nego oni napravljeni od ananasa ili lubenice. Ista stvar je i sa smoothiejima. Neovisno o tome naručujete li ih ili ih radite sami, umjesto agave ili voćnih sokova u njih za slatkoću dodajte malo stevije ili meda. Također, umjesto avokada možete koristiti bananu, kako bi bili gušći, ali s manje šećera”, objašnjava.

Korištenje raznih zamjena za maslac (poput margarina)

4107323382_5797b96520_z
Margarin sadrži kemikalije, umjetne okuse i umjetna bojila mrdorkesq/Flickr

“Zasićene masnoće nisu uzročnici srčanih bolesti, pa stoga maslac više ne bismo trebali smatrati neprijateljem. Margarin i ostale prerađevine koje se koriste kao njegova zamjena, pak, sadrže kemikalije, umjetne okuse i umjetna bojila, koje naše tijelo ne može probaviti. Stoga je kvalitetan maslac daleko bolja opcija. Maslac sadrži vitamine A, K2, D i E, kao i brojne druge hranjive tvari i minerale ključne za naše zdravlje. Također, punomasne prirodne namirnice čine nas sitima, zbog čega nećemo stalno imati želju za hranom i nagle skokove šećera u krvi.”

Konzumiranje mliječnih proizvoda sa smanjenim udjelom masnoće

Punomasni mliječni proizvodi su bolja opcija
Punomasni mliječni proizvodi su bolja opcija Liis Klammer/Flickr

“Bezmasni mliječni proizvodi ili proizvodi sa smanjenim udjelom masnoće nutritivno su nevažeći. Naše stanice i naši hormoni trebaju masnoće kako bi normalno fukncionirali. Bezmasni proizdovi su također vrlo često prepuni šećera i vode ka povećanju razine inzulina, koje onda dovodi do taloženja masti, s obzirom da u njima nedostaje zdravih masnoća koje balansiraju šećer iz laktoze. U njih se šećeri dodaju i zato da bi se povratio okus koji je izgubljen zbog nedostatka prirodnih masnoća. Ukoliko dobro podnosite laktozu, punomasni kozji sir i punomasni jogurt odlična su alternativa”, kaže Samit.