Jedna srednja škola u Zadru prva u Hrvatskoj uvela je albanski jezik. Razgovarali smo s ravnateljem

Gimnazija Vladimira Nazora ima novi predmet

24.03.2010., Zadar - Zgrada gimnazija Jurja Barakovic i Vladimira Nazora u Zadru.
Photo: Filip Brala/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Osim engleskog, njemačkog, talijanskog i francuskog, u Gimnaziji Vladimira Nazora u Zadru od ove školske godine predaje se i albanski jezik. Prvi sat se održao prošle subote, a nastavu albanskog slušat će dva razreda srednjoškolaca. O projektu, za kojeg veleposlanik Republike Albanije u Hrvatskoj Ilir Melo kaže da je povijesni trenutak, razgovarali smo s ravnateljem škole Radom Šimičevićem.

”Projekt je pokrenut na inicijativu Međužupanijske zajednice Albanaca. Oni već neko vrijeme rade sličnu stvar na razini osnovnih škola. Mi smo poput neke vrste servisa. Dajemo prostor, a ministarstvo financira provođenje programa,” rekao nam je Šimičević koji je Albancima na predstavljanju novog jezika poručio: “Sve manjine ovdje su dobrodošle. Tko ne zna svoj jezik, ne zna ni svoju prošlost, niti budućnost. Mi cijenimo što ste Hrvatsku prihvatili kao svoju domovinu, a mi vam stojimo na raspolaganju za vaše potrebe. Želimo da vas bude što više”, rekao je.

Mogu učiti i učenici dugih škola

Albanski će u zadarskoj gimnaziji predavati profesor Vesel Lekaj, a na ovaj način pripadnicima manjina omogućava se da uče jezik i kulturu svoje zajednice. Ministarstvo znanosti obrazovanja i sporta organizira i odobrava kurikulum, ali ocjene iz učenicima zasad ne ulaze u službeni prosjek.

”Naša škola je otvorena za sve manjine. Nastavu albanskog neće pohađati samo učenici naše škola, već i drugih škola u gradu, i gimnazijalci i strukovnjaci. Na kraju će od Međužupanijske zajednice Albanaca učiti o poznavanju jezika” kaže ravnatelj.

U Zadru živi najstarija zajednica Albanaca

Veleposlanik Albanije napominje da se radi o iznimno važnom projektu. ”Napominjem da se radi o sastavnici kurikuluma Ministarstva obrazovanja, ovo nije neki izdvojeni tečaj jezika, već dio programa hrvatskih srednjih škola. Ovaj nam se trenutak, u ovoj učionici, sada čini jednostavan, ali on je za povijest vrlo značajan kao početak sustavnog učenja albanskog jezika u Hrvatskoj” rekao je prije prvog sata veleposlanik Republike Albanije u Hrvatskoj Ilir Melo, a piše Zadarski.hr.

Osim što je dom Albancima koji su doselili za vrijeme Jugoslavije, u Zadru živi i starija zajednica Arbanasa, etničkih Albanaca koji su u grad doselili u 18. stoljeću.

Jedan od najrjeđih dijalekata u Europi

Arbanasi govore jednim od najrjeđih dijalekata u Europi, kombinacijom sjevernoalbanskog narječja s dalmatinskim i talijanskim posuđenicama. Na područje Zadra došli su bježeći pred islamizacijom Albanaca u Otomanskom Carstvu.

”Jezik i kulturu Albanaca treba sačuvati, a Zadar je specifičan grad po pitanju albanske manjine. Albanci su na ovaj prostor došli prije 300 godina i danas u Arbanasima govore specifičan arhaični jezik. Međutim, prije stotinjak godina počeo je dolazak druge generacije albanskog naroda u Zadar, te je za mlade generacije ovo jedinstvena prilika da uče svoj jezik, a za Arbanase da ga na određeni način moderniziraju,” kaže Melo.