Jedna velika studija odgovara na pitanje postoji li razlika između ženskog i muškog mozga

Prije je pokazano da između spolova postoje razlike s obzirom na anatomiju

FOTO: aboutmodafinil.com/Flickr

Već dugo traju rasprave postoji li jasna razlika između muškog i ženskog mozga. Neki tvrde da se razlike mogu vidjeti dok se drugi ne slažu. Različite studije kolebaju se oko zaključaka, ali jedno novo istraživanje, rađeno na ogromnom uzorku, objavljeno u šasopisu Neuroimage podastrijelo je čvrste dokaze da muški i ženski mozak nemaju nikakve bitne razlike, barem u jednoj regiji mozga, hipokampusu.

Tjelesna obilježja muškaraca i žena se razlikuju i to se naziva spolni dimorfizam. Jasan primjer su organi za reprodukciju, muški primjerci u životinjskom svijetu atraktivnijih su boja i kitnjastiji nego ženski primjerci njihove vrste, imaju rogove ili kljove, mužjaci tendiraju udvarati ženkama.

Postoji još puno spolnih dimorfizama pa se i za ljudski mozak smatralo da nije iznimka i da razlike moraju postojati. Mozak odraslog muškarca je za 14 posto voluminozniji od ženskog i ima veći omjer bijelo-sive tvari. To se odnosi i na druge strukture u mozgu, što podupire puno dokaza kroz mnoge studije.Regija mozga, hipokampus je povezana sa konsolidacijom sjećanja od kratkotrajnih u dugotrajne, regulacijom stresa i navigacije u prostoru. Prije je pokazano da između spolova postoje razlike s obzirom na anatomiju i sposobnost upornog jačanja strukturalnih veza između živčanih stanica.

Nije uočena baš nikakva razlika u volumenu mozga

Pokazuje snimku svog mozga
Pokazuje snimku svog mozga Picasa 2.7/Flickr

Ovo zadnje istraživanje koje je radilo sveučilište Rosalind Franklin University of Medicine and Science, analizira veliki broj studija rađenih na tu temu. Sve te studije, njih 76, koristile su magnetsku rezonanciju, neinvazivnu metodu sondiranja trodimenzionalnih struktura u tijelu, uključujući i kompleksni hipokampus.

Smatralo se da je hipokampus disproporcionalno velik u ženskom mozgu, implicirajući žensku tendenciju da su emocionalnije nego muškarci pa da za to postoji neurološko objašnjenje. Gledajući podatke od preko 6000 muških i ženskih mozgova, nije uočena baš nikakva razlika u volumenu mozga. Niti kada je u obzir uzeta dob sudionika studije.

Spolne razlike između muškog i ženskog mozga neodoljive su onima koji traže objašnjenje stereotipnih razlika kod muškaraca i žena, kaže voditeljica studije Lise Elliot. Proučavanjem ove ogromne podatkovne baze muških i ženskih mozgova studija je objasnila da neke razlike nestanu ili su posve trivijalne.