Jedno istraživanje je proučavalo koja vrsta vježbanja najbolje potiče rad mozga i rezultati iznenađuju

Vježbanje usporava smanjenje mozga kako osoba stari

FOTO: Benjamin J. DeLong

Koji je vaš najdraži način da se dobro oznojite? Trčanje? Dizanje tereta? Kardio vježbe? Puno je načina na koji je vježbanje dobro za tijelo. Ali ipak koje bi bile najbolje vježbe za mozak? To je pitanje na koje su pokušali odgovoriti znanstvenici sa University of Jyvaskyla u Finskoj. I rezultati iznenađuju.

Ovo nije prvo istraživanje koje promatra učinke vježbanja na mozak. I prijašnje studije pokazuju kako vježbanje poboljšava kognitivnu aktivnost kod starijih osoba i usporava smanjenje mozga kako osoba stari. Ali po prvi puta se uspoređuje i mjeri kako različite vrste vježbanja djeluju poticajno na mozak. Željelo se ustanoviti koje vježbe najviše povećavaju broj moždanih stanica.

Istraživanje je provedeno na muškim štakorima, injektiranjem substancom koja bi označila novonastale stanice u mozgu čim nastanu. Miševi su podijeljeni u četiri grupe osnovane na tipu vježbi trčanja, treninga snage, vježbanja u razmacima i kontrolne, sjedeće grupa.

Miševi koji su trčali bili su puni novih stanica

Poslije sedam tjedana promatrano je ima li vidljivih promjena na mozgu. One životinje koje su vježbale snagu, bile su jače ali bez ikakvih promjena u neurogenezi mozga, uključujući rast i razvoj novog tkiva.

Kod miševa koji su vježbali u intervalima pokazala se veća razina neurogeneze nego u sjedećih miševa ali još uvijek znatno manje nego kod miševa koji su trčali. Miševi koji su trčali bili su puni novih stanica. Što je bila dulja udaljenost koju bi svaki dan pretrčali to je bio veći rast novih stanica u mozgu.

Mada se studija na miševima ne može primijeniti direktno na ljude, znanstvenici vjeruju da je neprekidan kardio trening najbolji način kako sačuvati mozak. Drugim riječima, trčanje je jednako dobro za mozak i za tijelo, prenosi Mother Nature Network.