Jednostavna matematička računica pokazat će vam koliko vremena gubite na poslu zbog distrakcija

Svaki put kad se prebacujemo s teme na temu gubimo 23 minute efektivnog rada

Multitasking nije uvijek dobrodošao
FOTO: Flickr

Probajte u svojoj glavi otprilike izbrojati koliko puta vas tijekom radnog vremena netko omete u radu, a onda taj broj pomnožite sa 23 i dobit ćete broj minuta koje ste izgubili u samo jednom danu.

Naime, jedno istraživanje pokazalo je kako svaki put kad prekinemo nešto na poslu te se prebacimo na neku drugu temu, razgovor ili možda društvene mreže, potrebno nam je 23 minute i 15 sekundi kako bi se vratili na prethodni zadatak, razmišljanje i razvijanje zadatka. Barem tako tvrdi Gloria Mark, koja istražuje digitalnu distrakciju na Sveučilištu Kalifornija u Irvineu.

Multiple studije su i ranije potvrdile slične rezulate, da ometanje na poslu odgađa vaš mentalni progres oko pola sata i to samo ako se u međuvremenu ne pojavi nova distrakcija.

Svake tri minute se prebacujemo s jedne na drugu stvar

Multitasking nije uvijek dobrodošao
Multitasking nije uvijek dobrodošao Flickr

Drugim riječima, one dvije minute koje ste mislili da ste potrošili na Facebooku zapravo postanu 25 minuta, kad zbrojite s onim vremenom koje vam je potrebno da se vratite tamo gdje ste stali. “Naše istraživanje pokazalo nam je kako ometanje pažnje može dovesti do veće razine stresa, lošeg raspoloženja i manje produktivnosti”, komentirala je Mark za New York Times.

Znanstvenici su prilikom ovog istraživanja mjerili nivo distrakcije tako da su otišli u razne tehnološke i financijske kompanije gdje su proveli tri i pol dana te su točno u sekundu mjerili kako su zaposlenici bili aktivni, a koliko često su prekidali svoj rad. To je pokazalo da se s jedne aktivnosti prebaciju na drugu u prosjeku svake tri minute i pet sekundi. Također, otkrili su da su za pola distrakcija krivi sami radnici tako što su provjeravali Facebook i slično.

Takvim radom žrtvujemo neke naše najbolje misli

“Mi zapravo igramo tenis s našom kognitivnom energijom, prebacivanjem pažnje s jedne na drugu stvar, ali naš mozak nije kao teniska loptica i potrebno mu je neko vrijeme da se s jedne stvari prebaci na drugu”, objasnila je Gloria. Dodala je kako nije problem samo u gubitku vremena već i u tome što zbog distrakcija žrtvujemo neke od naših najboljih misli. “Mislim da kad ljudi prebacuju kontekst svakih 10 minuta nikako ne mogu razmišljati duboko. Ne postoji način da postignu takav duboki tijek misli”, rekla je.

Zanimljivo je da su u Intelu davno predvidjeli taj problem stoga su osmislili tjedne ‘sate za razmišljanje’, a to je vrijeme kad zaposlenici ne odgovaraju na e-mailove niti odgovaraju na pozive. Program zasad postiže dosta dobre rezultate jer programeri i ostali eksperti u Intelu imaju vremena za kreativno razmišljanje i smišljanje inovacija.