Kako je mali skakavac završio na Van Goghovoj slici

Nema tragova da se kukac borio da se oslobodi ljepljive boje, pa se čini da je bio već mrtav kada ga je vjetar odnio na platno.

FOTO: wikimedia

Prije četiri godine je znanstvenica Mary Schafer, konzervatorica u Muzeju umjetnosti Nelson-Atkins u Kansas Cityju, ispitivala sliku Vincenta van Gogha ‘Masline’, iz 1889. godine.

Dok je ispitivala sliku s uskovitlanim impresionističkim krajolikom zelenih i plavih maslina, primijetila je minijaturno iznenađenje ugrađeno u debeli sloj boje.

Schafer je otkrila sačuvane ostatke kukca koji je više od jednog stoljeća zarobljen u donjem desnom prednjem dijelu van Goghove slike, piše Live Science.

Prošlog mjeseca objavljena studija o slici Masline

Prošlog su mjeseca stručnjaci objavili studiju o slici ‘Masline’ na 28 stranica kao dio novog internetskog kataloga posvećenoga kolekciji francuskih slikara Muzeja umjetnosti Nelson-Atkins.

U toj studiji piše da je slikar stvorio sliku tijekom boravka u ustanovi za mentalno zdravlje izvan Saint-Remy-de-Provencea na jugu Francuske kamo se smjestio 1889. godine da bi liječio pogoršano mentalno zdravlje. Njegov brat Theo naložio je ravnatelju ustanove da mu omogući slobodu da slika vani.

Tijekom sljedeće godine, posljednje u njegovom životu, naslikao je gotovo 150 djela od kojih su mnoga slikana na otvorenom. Sliku ‘Masline’ koja je vjerojatno nadahnuta drevnim maslinicima na obližnjim brežuljcima Les Alpilles, započeo je u lipnju 1889. godine.

Nema tragova da se kukac borio da se oslobodi

Muzej Nelson-Atkins kupio je sliku 1932. godine, a to je bilo tek drugi puta da je američki muzej kupio rad nizozemskog impresionista. Kako je van Gogh često slikao vani tako su tragovi prirodnog svijeta s vremena na vrijeme slijetali na njegova platna.

Snažni vjetar u dolini rijeke Rhone, maestral, predstavljao je dodatni izazov za slikanje vani kako su se mijenjala godišnja doba. Nemirno vrijeme povećavalo je šanse da se razne stvari ulove na gusto nanesene slojeve boje.

Kako nema tragova da se kukac borio da se oslobodi ljepljive boje, čini se da je bio već mrtav kada ga je vjetar odnio na platno. Kako je mali, sve do nedavno nije primijećen. Mali skakavac ugrađen u van Goghovo platno može pomoći promatračima da zamisle mjesto i vrijeme kada je slika naslikana, kažu stručnjaci.