Nekad je nužno odabrati stranu

Kako nastaje fake news? Pa, ovaj video koji se pojavio na Twitteru je sasvim kvalitetan primjer

Kako je montaža dva događa postala viralna

FOTO: Twitter screenshot

Ako vas zanima kako na društvenim mrežama nastaje fake news, naletjeli smo na dosta dobar primjer. Lažne su vijesti, inače, često usmjerene na izbjeglice u pokušaju širenja desničarske političke agende.

Uzmimo na primjer ovaj video objavljen na Twitteru, u kojem migrant u Londonu pali novine na praznom sjedalu gradskog autobusa, a onda odlazi prije no što se vatra rasplamsa. Video kasnije prikazuje autobus u plamenu.

https://twitter.com/ASJBaloch/status/932029793025085440

Ljudi su, naravno, napali migrante

Čin je, naravno, grozan, i nije baš šokantno da je postao viralan te da je privukao gomilu komentatora, koji su uglavnom pisali u smjeru teze da se Britanija hitno mora riješiti migranata, i muslimana generalno.

https://twitter.com/TomGobulls/status/932752953374658560

Postoji, naravno, jedan mali problem: video nije stvaran. Prvi dio videa, u kojem dečko pali novine u autobusu i odlazi, snimka je sigurnosne kamere, na kojoj se nalazi petnaestogodišnjak iz Birminghama. Incident se dogodio u ožujku 2015. godine.

Drugi dio u kojem se vidi kako gori autobus snimljen je u Lewishamu u Južnom Londonu, u ožujku 2016. godine, a u tom je slučaju jedan trinaestogodišnjak priznao palež.