Kalifornija je odobrila propise za pretvaranje otpadne vode u pitku

Recikliranje otpadnih voda smanjuje količinu otpada koji odlazi u rijeke i oceane

Waste water is cleansed in the preliminary stage of recycling at the West Basin Municipal Water District (WBMWD) water recycling facility in El Segundo, California, September 14, 2015.  As drought-stricken California struggles with water conservation, West Basin employs a three-part water purification system involving microfiltration, reverse osmosis and ultraviolet light treatment to transform waste water into potable water. The finished product is then sent underground to replenish the area’s aquifers where it mixes with the natural underground water supply which feeds wells.  Critics call the method “toilet to tap” but the final product is more pure than tap or bottled water and exceeds all state and federal drinking water standards according to WBMWD.  AFP PHOTO / ROBYN BECK.  AFP PHOTO / ROBYN BECK (Photo by ROBYN BECK / AFP)
FOTO: AFP

Američka država Kalifornija omogućila je široku upotrebu postrojenja za filtriranje i obradu otpadnih voda u čistu pitku vodu koja će ići izravno u vodovodne sustave koje opskrbljuju milijune kućanstava, javlja Reuters.

Kalifornija se zbog klimatskih promjena suočava s periodima velikih suša, a posljednjih godina tehnologije koje mogu reciklirati otpadnu vodu stekle su sve veće povjerenje.

Opskrbljuju 2,5 milijuna potrošača

Brojne zajednice već godinama miješaju visoko pročišćenu otpadnu vodu u rezervoare prije nego što je ljudi mogu piti, što se naziva neizravnom ponovnom upotrebom vode za piće.

U okrugu Orange, južno od Los Angelesa, u kojem je smješten i Disneyland, voda za piće za 2,5 milijuna potrošača dolazi iz visoko destilirane otpadne vode koja se koristi za punjenje bazena podzemne vode i na kraju izvlači natrag na površinu.

Treba pospješiti postojeću tehnologiju

Tehnologija koja se u okrugu Orange koristi već više od desetljeća koristi, stavlja prethodno obrađeni otpad kroz intenzivnu mikrofiltraciju, reverznu osmozu i dezinfekciju ultraljubičastim svjetlom i vodikovim peroksidom.

Novi propisi nalažu i postupak dezinfekcije ozonom i filtraciju biološkim ugljikom. Traži se uklanjanje više patogena i stroži nadzor.

Prvo postrojenje za pet godina

Trošak ulaganja u ovakve objekte iznosit će najmanje milijardu dolara i proći će najmanje pet godina prije nego što s radom počne prvo postrojenje za izravnu upotrebu pitke vode.

Los Angeles i San Diego također imaju planove za recikliranje otpadnih voda, kao što to već čini Santa Clara Valley Water District u zaljevu San Francisca.

Teksas je već odobrio izravno recikliranje pitke vode, za opskrbu vodom gradova najviše pogođenih sušom.

Smanjuje se otpad

Recikliranje otpadnih voda smanjuje količinu otpada koji odlazi u rijeke i oceane, pa se izbjegava šteta koju nanosi životu u moru.

Tehnologija pročišćavanja slična je onoj koja se koristi u desalinizaciji. Nedostatak desalinizacije su enormni troškovi i šteta koja se nanosi morskim stvorenjima velikim usisnim cijevima koje usisavaju oceansku vodu i velikim koncentracijama soli koja se zatim vraća u oceane.