Kanadski znanstvenici uspjeli su stvoriti pištolj koji printa kožu. Tvrde da super liječi duboke rane

Nova sprava može printati 3D sva tri sloja kože i prekriti najzahtjevnije rane

wrong and right ways first aid emergency treatment skin burn,illustration
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Duboke rane koje oštećuju sva tri sloja kože teško je liječiti transplantacijom kože. Presađivanje kože i nove metode 3D printanja su skupe i spore, a pacijenti ostaju izloženi infekcijama dugo vremena. Sveučilište u Torontu napravilo je novi “pištolj za printanje” kože koji skoro trenutno printa podlogu za sva tri sloja kože.

“Nova sprava može printati 3D sva tri sloja kože, na zahtjev i za dvije minute može prekriti i najzahtjevnije rane”, tvrde autori. Opekline i duboke rane uglavnom se moraju tretirati presađivanjem kože ali ovi postupci imaju puno nedostataka, dugotrajni su, presađeno tkivo tijelo ne prihvati, a ožiljci na mjestu gdje je uzeta koža vrlo dugo zarastaju.

Uređaj je najefikasniji do sad

Iako novi uređaj nije prvi u tom smjeru, kanadski znanstvenici ističu da je lako prenosiv i najefikasniji do sada. U novom izvješću, znanstvenici videom demonstriraju kako njihov pištolj popravlja rane u dubokom tkivu sigurno i efikasno, kod životinja, obećavajući da jednog dana može promijeniti tijek na koji način tretiramo takve rane kod ljudi.

Koža je najveći organ ljudskog tijela koji cijeli sam od sebe. Međutim, velike i duboke rane su zahtjevnije i tijelo treba pomoć, a medicinska tehnologija koju imamo nije dostatna. Svako od rješenja za duboke rane prolazi strme prepreke.

Tretiraju se tri sloja kože

Koža se uzima s drugih mjesta na tijelu ili je potreban donor, a tijelo vrlo često odbacuje presađenu kožu. Teško je naći velike uzorke donorove kože kada se tretiraju rane u sva tri sloja, epiderme, derme i hipoderme. Koža se može uzgojiti u laboratoriju, a uzgoj kože iz malenog djelića kože dugo traje.

“Većina 3D bioprintera su glomazni, spori i skupi te neprikladni za kliničku aplikaciju”, kaže koautor studije Axel Guenther. “Što dulje pacijent čeka kožu, infekcija je vjerojatnija i transplatirana koža teže se prihvaća.” Iz novog printera izlaze trake bio tinte opskrbljene elementima potrebnima za rast nove kože.

Koriste se matične stanice

Od pacijenta se uzimaju matične stanice, stavljaju u uređaj i koriste za generiranje tri lista sastavljena od osnove proteina ključnih za komponente kože, uključujući fibrin koji pomaže liječenju rana i kolagen. Uređaj izgleda kao pištolj s ljepilom kojim se prelazi preko rane, a ispušta gel sastavljen od tri bio tinte koja ispunjava ranu.

Uređaj je veličine kuverte, nekoliko centimetara debljine i težak oko kilograma. “Ovaj printer obećava tkivo po mjeri s obzirom na specifičnost svakog pacijenta i s obzirom na karakteristike rane”, kaže autor Navid Hakimi.