Karibi imaju dosta ozbiljan problem - ostaju bez kokosovih oraha. I nitko ne zna kako to spriječiti

Unatoč sve većoj potražnji, proizvodnja se sve više smanjuje

FOTO: flickr

Bloomberg piše da proizvođači kokosovih oraha, zbog sve veće potražnje, ostaju bez kokosovih oraha, i da se stvari uskoro neće popraviti. Unatoč visokoj potražnji i činjenici da će sama proizvodnja kokosove vode u sljedeće tri godine dosegnuti 4 milijarde dolara, proizvodnja kokosovih oraha se od 1994. godine smanjila za 17 posto.

Što se onda zbiva? Uzgoj kokosvih oraha je rizičan posao i cijeli niz čimbenika obeshrabljuje farmere da investiraju u više stabala. Promjenjivo vrijeme na Karibima, uključujući žestoke oluje i poplave, uništava stabla. Tu je osim toga bolest koju šire insekti koji pogađaju sve vrste palmi, a uzrokuju sušenje stabala. Stabla odbacuju plodove prerano dok oni nisu zreli, a lišće žuti. Bolest je za biljku smrtna.

Farme osobito ranjive na monsune

Bolest je prvi puta zabilježena na Jamajci početkom 1800. godine, a od tada se proširila na Floridu, centralnu Ameriku i na Karipsko otočje. Slične bolesti javljaju se i u zapadnoj i istočnoj Africi i jugoistočnoj Aziji.

Karibi nisu glavni proizvođač kokosa. Jača je proizvodnja na Filipinima i u Indoneziji. No, ni tamo proizvodnja ne raste. CNN piše da su prošle godine Filipini treći na listi zemalja sa najviše prirodnih katastrofa, a farme kokosovog oraha, od kojih puno imaju stara stabla, su osobito ranjive na monsune.

60 posto uzgajivača živi ispod granice siromaštva

Ni ljudsko djelovanje im ne pomaže. Sjedinjene države procjenjuju da 60 posto uzgajivača kokosovih oraha živi ispod granice siromaštva, ukazujući na to da profit ostvaren prodajom ne odlazi malim proizvođačima. U međuvremenu, na Karibima, puno otočana sebi ne može više priuštiti da kupi najpopularnije voće u regiji, kaže Bloomberg.

Što je ljubiteljima kokosa za činiti? Kupujte uvijek organske plodove koje imaju certificiranu oznaku proizvođača da znate da je kokosovo ulje proizvedeno u najboljim uvjetima i humanitarnoj praksi. A ako su ove Bloombergove prognoze točne, morat ćete prijeći na maslinovo ulje.