Kina je donijela prilično važnu odluku; do kraja godine zabranit će trgovanje slonovačom

Kina je trenutno najveće tržište slonovače na svijetu

FOTO: AFP

Kineska vlada objavila je da do kraja 2017. godine zabranjuje trgovanje slonovačom. Svake godine tisuće slonova bude ubijeno da bi se trgovci dokopali njihovih dragocjenih kljova. Između 2011. i 2014.godine ubijeno je više od sto tisuća slonova. Populacija afričkih slonova pala je za 30 posto od 2007. do 2014.godine. Puno više slonova je ubijeno nego što ih je došlo na svijet.

Međunarodna zabrana trgovine slonovačom iz 1989. godine učinila je vrlo malo u spriječavanju krivolova. Zabrana se odnosi na slonovaču koja je nabavljena prije stupanja zabrane na snagu pa krivolovci jednostavno lažu da je slonovača starija.

Dok su druge zemlje, Sjedinjene države i Hong Kong, poduzele strože mjere da spriječe trgovinu slonovačom, Kina do sada to nije učinila. Kineska objava je znakovita jer je Kina najveće tržište slonovače na svijetu. Oko 50 do 70 posto krijumčarene slonovače završava ovdje, piše The New York Times.

Do ožujka će se zatvoriti tvornice

Uglavnom se sva slonovača rezbari, a Kina ima dugu povijest rezbarenja slonovače. Čitave kljove se rezbare i skupo prodaju na tržištu. U svom priopćenju krajem prosinca prošle godine, kineske vlasti rekle su da će zabrana ići po fazama kako bi se spriječila ilegalna trgovina. Do ožujka će se zatvoriti tvornice, a tržište posve ukinuti do kraja ove godine.

Uvoz slonovače zabranjen je već prošle godine ali je ona postala predmet ilegalne trgovine kriminalnih kartela. Puno udruga za očuvanje života u divljini ohrabrene su kineskom objavom i nadaju se da će ovo znatno pomoći očuvanju ugrožene populacije slonova, kazao je Carter Roberts, predsjednik The World Wildlife Fund.

Važan američko-kineski dogovor

Smatra se da je ovo najveći znak nade za slonove otkako je započela kriza krivolova. Osnivač organizacije Save the Elephants, Douglas Hamilton kazao je The Timesu da je najveći problem bila Kina koja sada posve rješava situaciju, poslije niza godina pokušaja da i ona zabrani trgovanje slonovačom.

Ova objava bila je očekivana jer su se predsjednik Xi Jinping i Barack Obama u rujnu 2015. godine složili da se obje zemlje moraju boriti protiv šverca divljim životinjama i da treba poduzeti korake da se zabrani trgovanje slonovačom. Amerika je bila drugo najveće tržište na svijetu, a prošle su godine posve zabranili uvoz i izvoz slonove kosti.