Kinezi su dovršili gradnju gigantskog teleskopa kojim za tri dana počinju tražiti tragove izvanzemaljskog života

Teleskop je veličine 30 nogometnih igrališta

FOTO: Twitter

Ovaj tjedna u Kini će biti dovršena gradnja jednog od najvećih teleskopa na svijetu, piše CNN. Teleskop koji ima satelitski tanjur promjera 500 metara velik je poput 30 nogometnih igrališta i koristit će se kako bi se detektirali radio signali i potencijalni znakovi života s udaljenih planeta.

“Teleskop u Kini moći će brže i dalje tražiti znakove života van Zemlje”, rekao je Douglas Vakoch, predsjednik METI Internationala, organizacije posvećene potrazi za vanzemaljskim životom. Teleskop pod nazivom FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical radio Telescope) smješten je, inače, u prirodnu udubinu planinskog područja jugoistočne Kine i bit će pušten u funkciju 25. rujna.

Koštao je 185 milijuna dolara

Proces kada teleskop puste u funkciju astronomi nazivaju “prvo svjetlo”, jer bilježi prvu sliku svemira. Područje pregleda FAST-a dvostruko je veće od onog kod teleskopa Arecibo u Puertu Ricu koji je bio jedan od teleskopa s najvećim promjerom optičke leće u posljednje 53 godine, a jedini teleskop koji je veći od FAST-a i Areciboa je ruski RATAN-600 čiji je promjer 576 metara.

Gradnja teleskopa od 185 milijuna dolara počela je 2011., a posljednji od 4,450 triangularnih panela postavljeni su početkom srpnja ove godine.

Uklonili okolne stanovnike

Udaljena lokacija kineske provincije Guizoh bila je samo jedno od 400 mjesta koje su znanstvenici pregledavali više od deset godina, a dolina koja je udubljena poput jajeta bila je savršene veličine dok su planine koje okružuju teleskop pružile zaštitu od ispreplitanja radio frekvencija.

To mjesto nekada je nosilo naziv Selo Zelene Vode, a u njemu je svoj dom imalo 12 obitelji. Pritom, 65 stanovnika ovog mjesta nalaze se među 9,110 ljudi koje su vlasti razmjestili iz njihovih domova kako bi poboljšali funkcioniranje teleskopa. “Nikad nisam mislio da ću se preseliti kako bi se napravilo mjesta za teleskop”, rekla je 62-godišnja mještanka Yang Chaolan za kinesku novinsku agenciju Xinhua.

Pomoći će u otkrivanju postanka svemira

Očekuje se kako će teleskop dati odogovor na pitanje kako je nastao svemir te kako će kartografirati distribuciju vodika, najrasprostranjenijeg elementa u našoj galaksiji. “S obzirom da je FAST nevjerojatno osjetljiv, moći će kartografirati distribuciju vodika u dalekim galaksijama”, rekao je Vakoch.

FAST će znanstvenicima omogućiti da detektiraju što više pulsara, zbijenih zvijezda koje se rotiraju i ponašaju poput kozmičkog sata. To bi moglo znanstvenicima pružiti mogućnost da detektiraju gravitacijske valove, koji bi mogli otkriti kako je galaksija nastala.

Pratit će misije na mjesec i Mars

FAST također pokazuje napredak kineskog svemirskog programa. Prošloga tjedna Peking je otvorio Tiangong 2 svemirski laboratorij, koji je preteča svemirske stanice. Cilj Kine je poslati čovjeka na mjesec i robotsku sondu na Mars. Teleskop bi mogao pomoći u praćenju tih misija, rekao je Wicenec. No, unatoč tome teleskop ima određena ograničenja.

“FAST bi mogao objasniti postanak svemira i strukturu kozmosa, no ne može pružiti upozorenja o asteroidima koji bi mogli uništiti planet”, rekao je Vakoch. Očekuje se kako će kineski astronomi dobiti prioritet u korištenju teleskopa na dvije do tri godine, nakon čega će on biti dostupan znanstvenicima iz cijelog svijeta.