Koliko bismo zapravo tjedno trebali vježbati? Znanstvenik za vježbanje (da, to postoji) ima odgovor

Stručnjaci smatraju da je ogromna razlika trenirate li dva ili tri puta tjedno

FOTO: womensspandex/Flickr

Koliko biste trebali vježbati? Pet dana tjedno? Četiri? Možda je dva dovoljno? Srećom, postoje znanstvenici za vježbanje, a jedan od njih, Shawn Arent sa Sveučilišta Rutgers u New Jerseyju, za Business Insider otkrio je koji su posljednji zaključci oko te teme.

I ispada da je ogromna razlika trenirate li dva ili tri puta tjedno. Naime, super je ako uopće vježbate, ali kada jednom počnete i ušli ste u pristojnu formu – taj jedan dan više činit će veliku razliku za vaše tijelo. Dok vam s druge strane ostanak na samo dva dana tjedno neće puno pomoći.

“Za strukturirani program vježbanja potreban je minimun od tri dana tjedno. Tehnički, trebali biste raditi nešto svaki dan, a pod nešto mislim – biti fizički aktivni – samo se kretati. Jer, što više istražujemo to više dolazimo do zaključka da nam sjedenje pobija svu aktivnost.

Tri dana povlači i druge pozitivne promjene

Trening utezima
Trening utezima Marta A Orlowska/Flickr

Dakle, recimo da vježbate sat vremena dnevno, a onda ostatak dana sjedite – zdravstvene posljedice toga su grozne. Nedavno je baš izašla studija na tu temu. Dakle, morate biti aktivni i u drugim trenucima u danu, a ne samo kad konkretno vježbate.”, objašnjava Arent te nastavlja:

“No, događa se zanimljiva razlika kada su u pitanju dva ili tri dana vježbanja u tjednu i to ima veze s učestalošću stimuliranja vašeg organizma. S tri dana tjedno – odmah u startu dobijete bolji učinak, a velika je mogućnost da ćete nakon toga željeti još napredovati. S dva dana ne unosite puno promjene – jednostavno ne radite to dovoljno često da bi vam se dogodile i druge pozitivne stvari koje inače dolaze s redovitim vježbanjem.”, zaključuje Arent.