Korisnicima domova za starije u Americi dali su eksperimentalni lijek. Smanjio je zarazu za 80 posto

Čim bi detektirali prvi slučaj, drugim korisnicima su dali lijek

old people or pensioners with smart gadgets sitting on bench, isolated on white background,cartoon vector illustration
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Neobičan eksperiment čiji je cilj bio sprječavanje da se osoblje i stanari staračkih domova zaraze koronavirusom, uspio je, objavio je jučer proizvođač lijekova Eli Lilly, javlja NYT.

Lijek koji sadrži monoklonska antitijela, spriječio je simptomatske infekcije kod stanovnika domova koji su bili izloženi virusu, čak i kod slabijih starijih ljudi koji su najugroženiji, pokazuju preliminarni rezultati studije.

Ozbiljno smanjenje zaraze

U ovom eksperimentu, kamioni opremljeni pokretnim laboratorijima jurili bi u staračke domove u trenutku kada bi se tamo otkrila pojedinačna infekcija i postavljali su infuzijske centre za primjenu lijeka. To je prvo veliko istraživanje koje je pokazalo da taj tretman može spriječiti bolest u skupini koju pandemija razara.

Znanstvenici su zabilježili smanjenje zaraze od 80 posto među stanovnicima domova koji su dobili lijek, te smanjenje od 60 posto među osobljem, što su statistički vrlo snažni rezultati, kažu iz Eli Lilly.

Lijek je već odobren

Podaci još nisu recenzirani i očekuje se da će ih kompanija uskoro objaviti u recenziranom časopisu. Lijek, bamlanivimab, već ima odobrenje američke Uprave za hranu i lijekove i daju ga simptomatskim pacijentima u vrlo ranoj fazi infekcije. Daje se infuzijom, jednokratno.

Stručnjaci su rekli da bi lijekovi poput ovoga mogli poslužiti kao most koji pomaže upravljanju virusom sve dok cjepiva ne postanu široko dostupna. Tretman monoklonskim antitijelima može pružiti zaštitu odmah iako zaštita ne traje kao ona koju će pružati cjepivo.