Ljudi sve više prestaju piti statine, uvjereni da im štete. Stručnjaci upozoravaju da je to užasno opasno

Medicinski časopisi vodili su kampanju protiv statina i ljude doveli u zabludu

FOTO: flickr

Britanski znanstvenici su preksinoć u objavili da je 200.000 pacijenata prestalo uzimati statine zbog straha od nuspojava. Procjenjuje se da će zbog neuzimanja tog lijeka do 2024. godine barem 500 života biti izgubljeno. Medicinski časopisi vodili su cijelu kampanju protiv statina i tako doveli u zabludu pacijente i liječnike. Oko 10 milijuna Britanaca godišnje uzima statine, lijekove za snižavanje masnoća u krvi. To je lijek koji štiti od srčanih bolesti i godišnje spašava oko 7000 života.

Postoje kontroverze oko popratnih efekata koji uključuju bol u mišićima, krvarenje iz nosa, glavobolje i rizik dijabetesa tipa II. Stručnjaci sa London School of Hygiene and Tropical Medicine zabilježili su pad uzimanja lijeka od 2013. godine do danas za oko 219.000. Sve zbog navodnih potencijalnih problema koje lijek može izazvati.

Krivi medijski natpisi

Kampanja protiv statina trajala je 6 mjeseci i u tom je periodu većina pacijenata odustala od uzimanja lijeka. Ovaj kratki period napada na statine biti će kriv za barem 2200 dodatnih moždanih udara i srčanih infarkta u nadolazećoj deceniji.

Stručnjaci okrivljuju članke objavljene u British Medical Journal krajem 2013. godine koji su tvrdili da je rizik uzimanja lijeka veći nego se mislilo. Liam Smeeth, profesor na čelu tima sa London School, kazao je da su medijski natpisi zaveli pacijente i potaknuli ih da prestanu piti statine.

On tvrdi da je izvještavanje o raspravama o lijeku dalo neproporcionalnu težinu mogućim nuspojavama i poljuljalo javno povjerenje u lijek. Većina znanstvenika i liječnika vjeruje da je lijek siguran i učinkovit za veliku većinu pacijenata koji imaju rizik srčanog ili moždanog udara.

Sada možemo bolje procijeniti štete, koristi i rizike

British Medical Journal se brani i inzistira da se treba raspravljati o koristi i šteti lijeka. Autor nekih od tekstova o štetnosti statina, Dr Aseem Malhotra kojeg jako kritiziraju u ovom novom istraživanju, kaže da je javna rasprava o statinima pomogla na puno razina. Doktori i pacijenti sada mogu bolje procijeniti štete, koristi i rizike uzimanja statina i prepisivati ih s obzirom na individualne potrebe i želje pacijenata.

Kardiolozi tvrde da su statini jeftin i efikasan način zaštite ugroženih pacijenata i sredstvo koje spašava život. Optužuju BMJ da se skriva iza sumnjivih argumenata unatoč nedostatku dokaza. Znanstvenici su podijeljeni oko učestalosti nuspojava tog lijeka i koliko su one uzrokovane samim lijekom, a koliko vanjskim faktorima.