Majmuni na Baliju turistima kradu mobitele i vraćaju ih kada im date hranu

Najviše se vesele kada dobiju sirova jaja, voće i krekere

FOTO: Wikipedia

Prošle godine mediji su pisali o majmunima u Indoneziji koji izvode ludorije i kradu bebe. Čini se da je to bila samo “majmunska zabava”, ali pokazalo se da u zemlji ima majmuna koji su vješti lopovi, piše Vice.

Majmuni na Baliju često posjećuju to turističko mjesto i nastoje otimati stvari posjetitelja te ih odbijaju vratiti ako im se ne dade hrana kao otkupnina.

Znaju što ukrasti

Studija Sveučilišta Lethbridge iz Kanade i Sveučilišta Udayana iz Indonezije, objavljena u časopisu Royal Society Journal, proučavala je ponašanje majmuna u hramu Uluwatu na Baliju.

Znanstvenici su otkrili da bi krađe mogle biti proračunati potez životinje jer kradu samo predmete koji su turistima posebno značajni kako bi izvukli veću korist. Majmuni će ignorirati sitne stvari koje turisti nose, a traže mobitele, novčanike, dioptrijske naočale.

Pregovaraju s majmunima po 25 minuta

Osoblje hrama često mora intervenirati i dogovarati razmjenu između majmuna lopova i posjetitelja. Najduže što je trebalo da majmun vrati predmet bilo je 25 minuta. Predmete manje vrijednosti majmuni vraćaju brže i prihvaćaju manju nagradu, a najviše se vesele kada dobiju sirova jaja, voće i krekere.

Majmuni su postali pravi stručnjaci za otimanje stvari turistima koji ne slušaju preporuke hramskog osoblja da sve dragocjenosti drže u torbicama s patentnim zatvaračem, čvrsto vezane oko vrata ili leđa, piše The Guradian.

Bande majmuna po svijetu

Za razliku od drugih studija koje su ispitivale slično ponašanje, makaki majmuni u hinduističkom hramu su životinje koje se slobodno kreću i proučavane su u svom prirodnom staništu, a ne u laboratoriju. Ovo ponašanje majmuni nauče tijekom djetinjstva, do svoje četvrte godine, kaže studija.

Po sličnom ponašanju poznata je “majmunska mafija” iz hinduističkog hrama Vrindavan u sjevernoj Indiji, gdje lokalno stanovništvo stalno mora uskakati i dogovarati trampu predmeta za voćne sokove i određene namirnice koje majmuni obožavaju. U Sri Lanki majmuni ulaze u seoske kuhinje, preturaju po kantama za smeće i rade nered.

Svemu su ih naučili ljudi

Ipak, za ovakvo ponašanje majmuna krivi su ljudi. U zajednicama u kojima je hinduistička mitologija popularna, mnogi na majmune gledaju kao na predstavnike hinduističkog božanstva Hanumana i zato oni imaju kulturni i vjerski značaj koji ne uživaju druge vrste divljih životinja.

Posjetitelji mnogih turističkih mjesta ostavljaju hranu za primate što dovodi do povećanja infiltracije primata u područja naseljena ljudima, pa to sve vodi povećanju sukoba između ljudi i majmuna, piše Vice.