Mogu li drveni sateliti smanjiti svemirsko smeće? Prvi će biti lansiran iduće ljeto

Tim je utvrdio da bi za satelit najpogodnije bilo drvo magnolije

FOTO: Shutterstock

Američki i japanski znanstvenici planiraju sljedećeg ljeta lansirati prvi drveni satelit na svijetu kao ekološki prihvatljivu alternativu aluminijskim satelitima koji trenutno kruže oko Zemlje.

Kako se u narednim godinama očekuje dramatični porast broja satelita, a u orbiti je već više od 100 bilijuna dijelova starih satelita, znanstvenike brine da će to svemirsko smeće izazvati probleme našoj planeti i strukturama koje je čovjek postavio u svemiru.

Utjecaj na Zemljin okoliš

“Brine nas činjenica da svi sateliti koji ponovno uđu u Zemljinu atmosferu izgaraju i stvaraju sićušne čestice aluminijevog oksida koje će lebdjeti u gornjoj atmosferi puno godina.

Sve to može utjecati na Zemljin okoliš”, kaže Takao Doi, japanski inženjer i astronaut sa Sveučilišta Kyoto, za BBC News.

Test od 290 dana

Japanski znanstvenici su 2020. godine pokrenuli projekt LignoStella kako bi testirali trajnost tri različite vrste drva u svemiru, brezu, trešnju i magnoliju.

Drvo je provelo više od 290 dana u Međunarodnoj svemirskoj postaji, a zatim je vraćeno na Zemlju.

Analizom je otkriveno da, unatoč teškim uvjetima u svemiru, uzorci nisu imali mjerljive promjene i nisu pokazali znakove raspadanja ili oštećenja.

Idealno drvo

“U svemiru nemate problema s drvom kao na Zemlji gdje ono gori, truli i deformira se. U svemiru nema kisika pa drvo ne gori, u njemu ne žive živa bića koja ga nagrizaju”, kažu znanstvenici za CNN.

Na temelju testova, tim je utvrdio da bi za satelit najpogodnije bilo drvo magnolije.

Prednosti drva

Drveni sateliti mogli bi imati nekoliko prednosti, drvo bi potpuno izgorjelo kod ponovnog ulaska u Zemljinu atmosferu, ono ne ispušta štetne tvari i nema ostataka.

Aluminij i drugi materijali iz satelita i raketa prisutni su u oko 10 posto čestica aerosola u stratosferi, a to bi, prema tome koliko se satelita lansira, moglo narasti na 50 posto, što bi oštetilo ozonski omotač oko Zemlje.

Zajednička misija

Drvo bi moglo biti dobar odabir za satelitske materijale jer elektromagnetski valovi kroz njega prodiru, pa se antene mogu nalaziti unutar satelita, umjesto da strše.

Ipak, još se puno toga o drvenim svemirskim strukturama ne zna, kažu za CNN inženjeri agencije JAXA. Upotreba prirodnih resursa ima smisla, ali još nemamo iskustva zato što se drvo nikada nije koristilo u satelitima.

NASA i JAXA planiraju pokrenuti zajedničku misiju LignoSat u ljeto 2024. godine. Satelit će pratiti najmanje šest mjeseci da bi vidjeli kako radi i kakvu korist mogu ostvariti.