Možda je sad vrijeme za paniku? WHO javlja da je situacija s ospicama najteža u posljednjih 13 godina

U ovoj godini prijavljeno je gotovo tri puta više slučajeva pojave ospica nego u 2018.

Mnogi dijelovi svijeta suočavaju se s epidemijom ospica, pokazuju podatci Svjetske zdravstvene organizacije temeljeni na preliminarnim izvještajima koji se prikupljaju na mjesečnoj bazi. Ospice ugrožavaju milijune ljudi, a situacija u prvih šest mjeseci 2019. godine najteža je u posljednjih 13 godina, stoji u izvještaju. U ovoj godini prijavljeno je gotovo tri puta više slučajeva pojave ospica nego u 2018., a zabrinjava i podatak da je svake godine od 2016. na ovamo zabilježeno povećanje broja oboljelih.

Najveći broj slučajeva zabilježen je u Demokratskoj Republici Kongo, na Madagaskaru i u Ukrajini, javlja WHO, ali epidemije su prijavljene i u drugim zemljama Afrike i Azije, poput Angole, Kameruna, Čada, Kazahstana, Nigerije, Filipina, Južnog Sudana i Tajlanda. Situacija je najteža u državama s niskim postotkom procijepljenosti, ali epidemije izbijaju i u zemljama u kojima je ukupan postotak procijepljenosti protiv ospica visok.

WHO tu pojavu objašnjava postojanjem izoliranih dijelova populacije koji nisu pokriveni programima cijepljenja. Koliko su takvi programi važni pokazuje i primjer Madagaskara, gdje je broj oboljelih od ospica u posljednjih nekoliko mjeseci „dramatično opao”, što je posljedica hitne kampanje cijepljenja koja je provedena u toj zemlji.

Raste broj oboljelih i na Zapadu

Epidemije nisu zaobišle ni najrazvijenije dijelove svijeta pa je tako u SAD-u zabilježen najveći broj oboljelih od ospica u posljednjih 25 godina. Situacija je zabrinjavajuća i u Europi, gdje je u prvih šest mjeseci 2019. godine zabilježeno 90 tisuća oboljelih od ospica, više nego u cijeloj 2018. godini, te najveći broj oboljelih u ovom desetljeću. Iz WHO-a naglašavaju da je pojavu ospica moguće gotovo u potpunosti spriječiti pomoću dvije doze iznimno sigurnog i učinkovitog cjepiva. Kako bi se spriječile epidemije, nužna je visoka razina procijepljenosti, 95 posto na nacionalnoj razini i unutar pojedinih zajednica.

Prije pojave cjepiva 1963. godine velike epidemije ospica pojavljivale su se svake dvije ili tri godine, uzrokujući oko 2,6 milijuna smrti godišnje. Riječ je o vrlo zaraznoj bolesti koja se prenose kapljičnim putem, odnosno direktnim kontaktom s bolesnikom, ali i preko predmeta kontaminiranih kapljicama zaražene osobe. Usprkos dostupnosti efikasnog cjepiva, 2017. godine od ospica je umrlo oko 110 tisuća ljudi, i to uglavnom djece mlađe od pet godina, pokazuju podatci WHO-a. Procjenjuje se da je cijepljenjem u razdoblju od 2000. do 2017. godine spašen oko 21 milijun života. Broj umrlih od ospica je u razdoblju između 2000. i 2017. pao s 545 tisuća na 110 tisuća godišnje.