Nekad je nužno odabrati stranu

Muška menopauza stvarno postoji, ali hormonska nadomjesna terapija može puno pomoći

Hormonska nadomjesna terapija, HNT, pomaže u povećanju aktivnosti

FOTO: flickr

Muška menopauza uistinu postoji, a uzrokuje je smanjena razina testosterona. Znanstvenici kažu da muška varijanta hormonske nadomjesne terapije može pomoći svim onima koji pate od umora, promjena raspoloženja i manjka seksualne želje.

Znanstvenici su utvrdili da hormonska nadomjesna terapija, HNT, može šezdesetpetogodišnjacima pomoći da brže i poletnije hodaju i smanje depresiju. Neki eksperti misle da slično kao kod žena, padanje razine muških hormona uzrokuje umor i promjene raspoloženja. Smatraju da nema potrebe da pate kako stare i da bi trebali koristiti HNT na isti način kako žene uzimaju tablete za menopauzu.

Poboljšanje raspoloženja i seksualne želje

Drugi stručnjaci smatraju da je postepeni nestanak testosterona prirodni put starenja i ne traži nikakve umjetne tretmane. Nova studija koju provode znanstvenici u Chicagu i Los Angelesu nalazi da je davanje testosteron gela muškarcima od 65 godina tijekom godine dana, povisilo njihove razine testosterona kao u tridesetogodišnjaka.

Tretman im nije podignuo energiju ali im je poboljšao raspoloženje i smanjio simptome depresije. Povećala se i njihova seksualna želja, učestalost odnosa i udaljenost koju mogu prevaliti u šest minuta. Pokus je uključivao 790 muških osoba preko 65 godina koji su imali nizak testosteron i nisu zabilježene nikakve nuspojave.

Uzimanje testosterona ne izaziva probleme

Dr Mark Molitch sa University of Chicago, čija je studija objavljena u New England Journal of Medicine, kazao je da je zadnjih godina rasprava o niskim razinama testosterona postala predmet javnih diskusija. Raspravlja se o potrebi tretmnana i njegovoj sigurnosti za zdravlje te učincima. On vjeruje da će ova opsežna studija dati liječnicima i pacijentima puno odgovora i smjernica koje traže. Vrlo je važno da je ustanovljeno da uzimanje testosterona ne izaziva kardiovaskularne probleme.

Koautor studije dr Ronald Sverdloff sa losangeleskog Biomedical Research Institute dodaje da su ovi prvi rezultati ohrabrujući za muškarce i da će njihovi budući pokusi nastaviti analizirati podatke da li tretman testosteronom poboljšava kognitivne funkcije, gustoću kostiju, kardiovaskularno zdravlje i anemiju kao i koji su rizici takvog tretmana.