Na Cambridgeu razvijaju cjepivo koje bi, nadaju se, štitilo i od budućih pandemija nekog koronavirusa

Smatraju i da je imunitet zasnovan na antitijelima kratkotrajan

Partícula de Coronavirus, virus
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Sveučilište Cambridge uključilo se u utrku za razvoj cjepiva protiv koronavirusa, javlja The Times. Istraživanje vodi Johnatan Heeney, šef laboratorija na Cambridgeu, koji se bavi virusnim bolestima koje mogu prelaziti sa životinja na ljude. Od britanske vlade dobili su 1,9 milijuna funti za klinička ispitivanja na ljudima, ali i dalje ne misle da će cjepivo biti spremno prije sljedeće zime.

Da bi poboljšali imunološki odgovor tijela, kandidat za njihovo cjepivo koristi genetske sekvence svih poznatih koronavirusa. Smatraju da će se tako izbjeći sve opasnosti pretjerane imunološke reakcije. Imunitet zasnovan na antitijelima proizvedenim protiv peplomera, proteinskih šiljaka na virusima koji se vežu za receptore, može biti slab i kratkotrajan.

Cilj je spriječiti i nove pandemije

Imunitet T stanica mnogo je jači i to je ono što u Cambridgeu nastoje razviti. Dizajnirat će ga tako da se može primijeniti izbacivanjem zraka iz injektora koji pomoću pneumatskog pritiska tjera tekućinu u gornji sloj kože. To se u prošlosti pokazalo sigurnim i djeluje na slične bolesti uzrokovane koronavirusima.

“Cilj nam je napraviti cjepivo koje ne štiti samo do SARS-CoV-2 nego i od drugih povezanih koronavirusa koje sa životinja mogu prijeći na ljude“, kaže Johnatan Heeney. Cjepivo protiv koronavirusa još uvijek nije na vidiku iako se na ljudima testira oko 30 potencijalnih.