Na Novom Zelandu, prvi put u 150 godina, dva kivija došla su na svijet u divljini

U pokušaju da istrijebe zečeve ugrozili su autohtone ptice

FOTO: Capital Kiwi Project

Organizacija Capital Kiwi Project objavila je da su dvije kivi bebe, došle na svijet u divljini, prvi put nakon 150 godina.

Osnivač projekta Paul Ward kazao je za Agenciju France-Presse da je dolazak malih kivija prekretnica u nastojanjima vraćanja divlje populacije kivija na Novom Zelandu.

Populaciji prijeti izumiranje

Ovih ptica koje ne lete nekada je diljem Novog Zelanda bilo u izobilju, ali neautohtoni grabežljivci i gubitak staništa uzrokovali su nagli pad njihove populacije. U 19. stoljeću su na Novi Zeland doneseni hermelini, u pokušaju istrebljenja zečeva. Ali ovi grabežljivci počeli su ubijati mnoge autohtone vrste na Novom Zelandu pa tako i kivije.

Danas je ostalo tek 68.000 kivija. Za samo dvije generacije pojedine vrste kivija mogle bi izumrijeti.

Programi očuvanja daju rezultate

Programi očuvanja i reintrodukcije godinama rade na vraćanju populacije divljih kivija. Organizacija je 2022. godine pustila u divljinu 11 kivija, a početkom 2023. godine puštene su još 52 ptice, a planira se još 200 u sljedećih pet godina, piše The Guardian.

U područjima gdje populacija hermelina nije pod kontrolom, tek 5 posto ženki kivija dosegne dob za razmnožavanje. U regijama pod kontrolom ta je brojka 50 do 60 posto.

Tijekom godina, ove dugokljune ptice postale su nacionalni simbol Novog Zelanda, često se i ljude koji od tamo dolaze nazivaju kivijima. Kiviji imaju posebnu važnost za novozelandski narod Maori koji ima povijesne, kulturne i duhovne veze s kivijima. Čak se i novozelandski dolar ponekad naziva kivijem.