Na Sv. Duhu herojskim zahvatom spasili noge mladom Splićaninu. Dr. Vrgoč: 'U sat vremena smo smislili plan, u sali smo puštali techno'

Operaciju ove ozljede u Hrvatskoj, ali i ovom dijelu Europe, može izvesti samo ta ustanova

Na Zavodu za ortopediju Kliničke bolnice Sveti Duh prošlog je petka operiran 21-godišnji pacijent, koji je prebačen iz Splita nakon teške prometne nesreće. Pacijent je zadobio luksaciju oba koljenska zgloba što je, kako ističu u bolnici, rijetka i jedna od najtežih ozljeda, a operaciju ove ozljede u Hrvatskoj, ali i ovom dijelu Europe, može izvesti samo ta ustanova.

Iz bolnice navode da nitko u Hrvatskoj nije mogao obaviti liječenje pacijenta osim prof. Saše Jankovića i dr.sc. Gorana Vrgoča, liječnika s velikom iskustvom u izvođenju zahvata rekonstrukcije koljena. Oni su, naime, obavili rekonstrukciju sva četiri ligamenta pacijentova desnog koljena. Nakon što se mladi Splićanin oporavi, napravit će mu i rekonstrukciju ligamenata lijevog koljena.

Zahvat trajao dva sata

“Operacijom je pacijentu omogućena stabilnost koljenskog zgloba i mogućnost oporavka nakon teške ozljede”, izvijestili su iz bolnice. Operativni zahvat trajao je dva sata, a taj je vremenski okvir, tvrde, bio važan faktor za njegovo uspješno izvođenje, s obzirom na to da je u drugim bolničkim ustanovama za rekonstrukciju jednog ligamenta prosječno potrebno sat do sat i pol vremena.

Rekonstrukcija sva četiri ligamenta desnog koljena pacijenta Privatna arhiva

“Ovo su operativni zahvati koji KB Sveti Duh izdvajaju od drugih ustanova i po čemu su naša Ortopedija i njezini djelatnici prepoznati u regiji te smo vodeći edukacijski centar za artroskopsku kirurgiju”, poručuju iz bolnice.

Jedinstven slučaj

O operaciji smo popričali s doktorom Goranom Vrgočem koji nam je detaljno objasnio zašto je ozljeda koju je imao njihov pacijent toliko rijetka. “Luksacija koljenskog zgloba je ozljeda do koje dolazi zbog traume visoke energije i u koje je uključena snažna sila. To su ozljede koje se najčešće događaju u prometnim nesrećama”, tumači Vrgoč.

“Kada pričamo o luksaciji koljena ili ozljedi koja se desila kod pacijenta, u literaturi navode da je manje od 0,02 posto slučajeva u svijetu ozljede jednog koljena, a za ozljede oba koljena ne postoje zapisi, samo su u dvije publikacije prikazana dva slučaja o toj ozljedi. Prvi je, zamislite, iz 1956. u Sarajevu, a drugi je prikazan 1985. godine”, objašnjava.

Vrgoč kaže kako ne postoji točan način kako liječiti takvu ozljedu. “Što se prije liječi, bolji su rezultati. Mi smo kod pacijenta njegovu ozljedu trebali liječiti nakon tri mjeseca. Trebalo je prvo spasiti krvne žile od pacijenta kako ne bi došlo do amputacije njegove obje potkoljenice. Pred nama je zaista bio jedinstven slučaj”, govori.

Uigrana ekipa

Operaciju su, kaže Vrgoč, planirali sat vremena. Liječnici su se okupili, sjeli i pogledali nalaze koje su im poslali kolege iz Splita, te dogovorili čitav plan. Vrgoč kaže da ne treba veliko planiranje kada svaki čovjek u timu zna svoj posao.

“Mi smo uigrana ekipa. Među kirurzima, anesteziolozima i liječnicima odnos je super i operacije prođu jako ugodno. Nema paničnih situacija. Profesor Janković ima ogromno iskustvo u rekonstrukciji ligamenata, a tu sam i ja, tako da nema situacije za koju ne možemo pronaći rješenje. Tako je bilo i prilikom ove operacije”, govori Vrgoč.

Doktor Vrgoč i njegov tim operiraju pacijenta Privatna arhiva

Operacija uz techno

Da bi operacija prošla još bolje, liječnici slušaju glazbu. Pitamo Vrgoča kakvu i tko je glavni DJ. “Pretežito se radi o nekim techno verzijama pjesama, a pušta onaj tko se prvi dohvati pulta. (smijeh) Glazbu puštamo čisto da u sali ne bude tišina, ali i da ne čujemo aparate i ventilaciju oko nas”, govori.

Za rekonstrukciju svih ligamenata na jednom koljenu pacijenta trebalo im je dva sata. To je, kaže Vrgoč, rezultat na svjetskoj razini. “Kad radite jedan ligament koljena, uzmimo za primjer prednji križni ligament, kad se rekonstruira, vrijeme trajanja rekonstrukcije je sat i deset. Mi smo četiri ligamenta uspjeli napraviti ispod dva sata”, kaže doktor Vrgoč.

Jedna greška, veliki problem

Tijekom operacije koristili su tetive od pacijenta. Vrgoč kaže da su zato morali prilično paziti. Ako pogriješe s jednom tetivom, onda su u velikom problemu. “Nemate odakle uzeti tetivu za rekonstrukciju ligamenata.

Vani imate koštane banke gdje se posebno naruče tetive koje se koriste za operacije. Korištenjem pacijentovih stvorili smo uvjet da ih tijelo bolje prihvati, a i potencijalna stopa infekcije je manja”, govori Vrgoč.

Privatna arhiva

Razvili jedinstvenu tehniku

Inače, doktor Vrgoč i profesor Janković su europski instruktori iz artroskopije. U cijeloj regiji, kaže Vrgoč, uče druge mlade ortopede artroskopskim zahvatima. No, njih dvojica su prije dvije godine razvili novu kiruršku tehniku rekonstrukcije ligamenata koljena.

Do nje su došli obavljajući velik broj operacija sportaša te prateći svjetske trendove u ortopediji. “Profesor Janković je jedan od pionira u Hrvatskoj što se tiče rekonstrukcije ligamenata zgloba koljena. Ja sam njegov prvi specijalizant, naučio me svemu što je znao.

Školovao sam se dalje u Francuskoj gdje me on poslao na usavršavanje i s mojim znanjem koje sam prikupio tamo smo razvili tehniku koja je objavljena u svijetu i koja nam pomaže za liječenje vrhunskih i profesionalnih sportaša”, govori Vrgoč.

Zlatni standard

Njihova tehnika specifična je po tome što rade dva ligamenta, čuvaju tetive, a takav način izvođenja zahvata je, kaže Vrgoč, danas zlatni standard u svijetu. “To je trenutno najbolja tehnika za liječenje profesionalaca i sportaša. Jedinu takvu tehniku rade ortopedi na Svetom Duhu. Kad gledate brojeve rekonstrukcije ligamenata, Sveti Duh radi isti broj zahvata kao ostatak Hrvatske.

Prije dvije godine bolnica je dobila salu koja je opremljena svim mogućim tehnološkim čudima u medicini koji su potrebni za izvođenje ovakvih operacija. Imamo najbolje opremljenu artroskopsku salu u Hrvatskoj, odmah možemo izvoditi zahvate, bez ikakve narudžbe”, zaključuje Vrgoč.