Na svijetu od jučer postoje samo četiri sjeverna bijela nosoroga, a prije 55 godina bilo ih je dvije tisuće

Smrti nosroga Nabiré znači da se rijetka vrsta nalazi na rubu izumiranja

FOTO: zoodvurkralove

Češki zoološki vrt Dvur Králové Zoo objavio je da je u srijedu u njemu umro jedan od posljednjih sjevernih bijelih nosoroga. Smrt 31-godišnje ženke Nabiré znači da se ova rijetka vrsta nalazi samo jedan korak od potpunog izumiranja jer je na svijetu trenutno ostalo samo četiri nosoroga ove vrste.

Razlog smrti nosoroga je cista koja je bila prevelika da bi se liječila. “Radi se o groznom gubitku. Nabiré je bila jedan od najboljih nosoroga koji se nalazio u našem zoološkom vrtu. Njena smrt je simbol nestajanja ove vrste nosoroga zbog ljudske pohlepe. Njena vrsta nalazi se na rubu izumiranja”, rekao je voditelj zoološkog vrta Premysl Rabas u službenoj izjavi.

Nabiré je 1983. rođena u češkom zoološkom vrtu i provela je čitav život u njemu unutar programa uzgajanja ove rijetke vrste. Iako je uzgajana u zatočeništvu kako bi se očuvala njena vrsta, velika cista u reproduktivnim organima onemogućila joj je prirodno začeće.

Stvaranje embrija iz jajne stanice

Znanstvenici se nadaju da će napraviti embrij uz pomoć njenog preostalog zdravog jajnika, a uzorci tkiva već su poslani u specijalizirani laboratorij u Italiji. “Radi se o našoj moralnoj obavezi da pokušamo spasiti ovu vrstu. Mi smo jedini uz zoološki vrt iz San Diega koji imaju dovoljno prikupljenog biološkog materijala da napravimo ovo. Svjesni smo da su šanse male, ali se nadamo da one ipak postoji”, tvrdi Rabas.

1960. godine na planetu je postojalo više od dvije tisuće sjevernih bijelih nosoroga, navodi WWF (World Wide Fund for Nature). Zbog krivolova i gubitka prirodnog staništa broj ove vrste smanjio se kroz nekoliko desetljeća, a podvrsta južnih bijelih nosoroga gotovo je izumrla prije 100 godina, iako se danas čini sve kako bi se oni zaštitili.

Preostali bijeli nosorozi su Nola, ženka koja se nalazi u zoološkom vrtu u San Diegu, mužjak Sudan i dvije ženke, Najin i Fatu koji se nalaze u Ol Pejeta rezervatu u Keniji. Unatoč mnogim pokušajima tijekom 2006. i 2007. godine, preostale ženke također nisu mogle prirodno začeti.