Najnovije istraživanje ozbiljno nas je rastužilo (ali i zabrinulo). Gepardima prijeti izumiranje

Stručnjaci traže da ih se što prije prebaci u kategoriju ugroženih životinjskih vrsta

A captive cheetah performs a mock run, to keep up with the hunting instinct, in an enclosure at the Cheetah Conservation Fund in Otjiwarongo, Namibia, on February 18, 2016.
The Cheetah Conservation Fund, an organization dedicated to saving the cheetah in the wild, was founded by Laurie Marker in 1990. Based on research, the CCF has created a set of integrated programs that together address the threats both to the animal and its entire ecosystem, including human populations. Some cheetahs have been kept by people as pets and cannot be released into the wild. / AFP PHOTO / GIANLUIGI GUERCIA
FOTO: AFP

Elegantnim, brzim gepardima prijeti izumiranje, pokazala je najnovija studija o padu broja tih divljih životinja. Istraživanje je pokazalo da je u divljini ostalo samo 7100 tih najbržih sisavaca na svijetu, piše u utorak BBC.

Gepardi su ugroženi jer žive izvan zaštićenih područja i sve češće dolaze u kontakt s ljudima. Stručnjaci stoga traže da ih se što prije prebaci iz kategorije ranjivih u kategoriju ugroženih životinjskih vrsta. Prema studiji, više od polovice preostalih geparda živi u šest afričkih država. Te su životinje praktički istrebljene u Aziji, sa samo pedesetak živih primjeraka u Iranu.

Ilegalno krijumčarenje mladunčadi

Budući da se kreću na velikim područjima, njihova staništa prelaze granice zaštićenih područja. Procjenjuje se da je 77 posto njihova habitata izvan nacionalnih parkova i rezervata. Rezultat toga je da životinje iznimno pate, jer farmeri pretvaraju divljinu u obradivo tlo, a plijen tih mesoždera u padu je zbog lova radi prehrane ljudi.

“Naša studija pokazuje da golema područja koja su gepardima potrebna za normalan život, u kombinaciji s nizom rizika s kojima su inače suočene životinje u divljini, znači da su gepardi suočeni s izumiranjem puno više nego što se ranije mislilo”, rekla je dr. Sarah Durant iz Zoološkog društva iz Londona.

Još jedan veliki problem je ilegalno krijumčarenje mladunčadi, osobito tražene u zemljama Perzijskog zaljeva. Cijena na crnom tržištu doseže 10.000 dolara, a u posljednjih deset godina iz Afrike je prošvercano 1200 mladih geparda od kojih je 85 posto uginulo na putu, piše BBC.