Najveća biljka na svijetu je morska trava koja se sama klonira

Morska trava raširila se na više od 180 kvadratnih kilometara

FOTO: Unsplash

Znanstvenici su u Australiji otkrili najveću biljku na svijetu, morsku travu koja se raširila na više od 180 kvadratnih kilometara, klonirajući sama sebe. Biljka Posejdonova vrpca ili Posidonia australis, stara je oko 4500 godina, prema studiji objavljenoj u Proceedings of the Royal Society B.

“To je najveći poznati primjer klona u bilo kojem okruženju na Zemlji”, kaže autorica Elizabeth Sinclair sa Sveučilišta Zapadna Australija za New Scientist. “I to je vjerojatno najveći živi organizam na svijetu”, piše The New York Times. “Već neko vrijeme proučavamo hladne vodene morske trave u južnoj Australiji kako bismo shvatili kolika je njihova genetska raznolikost i koliko su povezane”, kaže Sinclair.

Genetika biljke je neobična

“Rezultati su nas oduševili, proširila se na 180 kvadratnih kilometara”, pišu autori za The Conversation. Autori smatraju da je morska trava nastala nekoliko tisuća godina kasnije, nakon što je Zaljev morskih pasa potopljen prije 8500 godina, a rasla je na novopotopljenim područjima u blizini.

Osim veličine i genetika biljke je neobična. Većina morskih trava nasljeđuje pola genoma od svakog roditelja, ali morska trava u Zaljevu morskih pasa nosi cijeli genom svakog roditelja, stanje poznato kao poliploidija. Čini se i da je morska trava hibrid dviju vrsta. Značajno je da je ova vrsta klonskog razmnožavanja stvorila čak i starije organizme, poput trave kornjače u Meksičkom i Karipskom zaljevu, za koju se procjenjuje da je stara 6000 godina.

Obitavaju na mjestima s ekstremnim uvjetima okoliša

Polipoidne biljke često obitavaju na mjestima s ekstremnim uvjetima okoliša, često su sterilne ali mogu nastaviti rasti ako ih se ne ometa kao i ovu divovsku morsku travu. Čak i bez cvjetanja i proizvodnje sjemena, iznimno je otporna, preživljava širok raspon temperatura i saliniteta, ekstremne svjetlosne uvjete, što bi sve zajedno za većinu biljaka bilo stresno. Veliki toplinski val koji je 2010. i 2011. godine pogodio Australiju oštetio je livade morske trave u Zaljevu morskih pasa ali se biljka brzo počela oporavljati.

Čini se da se ova morska trava ne razmnožava spolno, što je najbolji način prilagodbe promjenjivim uvjetima, pišu znanstvenici u The Conversation. Na mjestima kao ovo, vrste koje se razmnožavaju kloniranjem brzo i više puta, mogu se brže i bolje prilagoditi nego vrste koje se razmnožavaju spolno. Morske trave pomažu pročišćavanju vode, spremišta su ugljika i udomljavaju veliki broj drugih vrsta pa ih je važno zaštititi, ističe Times.