Ovako izgleda naš planet snimljen s udaljenosti od milijun i pol km

Fotografiju snimio NASA-in DSCOVR (Deep Space Climate Observatory)

Zemlja slikana 6. srpnja
FOTO: DSCVR/NASA

NASA-in DSCOVR (Deep Space Climate Observatory) objavio je ovog ponedjeljka prvu fotografiju Zemlje iz svemira koja je zabilježena na udaljenosti od milijun i pol kilometara. Sliku je zabilježila CCD kamera i teleskop koji nose naziv EPIC (Earth Polychromatic Imaging Camera), a ona prikazuje kompletno područje zemljanih i morskih površina planeta i može se vidjeti na stranici NASA-e.

NASA izvještava kako je glavni cilj DSCOVR-a, koji je udruženje između National Oceanic and Atmospheric Administrationa (NOAA), zračnih snaga SAD-a i NASA-e, promatranje sunčevih vjetrova koji su važni za predviđanje prognoze koju provodi NOAA.

Satelit je lansiran u veljači ove godine, a nakon stotinu dana putovanja je napokon dosegao prvu Lagrangeovu točku (L1). Lagrangeove točke su lokacije u svemiru gdje neko manje tijelo, u ovom slučaju satelit, može održavati stabilnu udaljenost od neka dva veća tijela. Naime, u Lagrangeovim točkama je gravitacijska sila dvaju većih tijela dovoljno snažna da satelit može koristiti samo centripetalnu silu kako bi imao relativno stabilnu orbitu između tih dvaju tijela. To u principu znači da satelit može iznimno dugo vremena ostati na istom mjestu uz minimalnu potrošnju goriva.

Lagrangeove točke
Lagrangeove točke Xander89/Wikimedia

Iz NASA-e su rekli da su koristili kameru Earth Polychromatic Imaging Camera (EPIC) koja koristi 10 filtera svjetlosti kako bi uslikali Zemlju u različitim svjetlosnim spektrima, od ultraljubičastog do gotovo infracrvenog. Za objavljenu sliku Zemlje su korišteni samo crveni, zeleni i plavi kanali svjetlosti. Njihovom kombinacijom smo dobili spektar boja koji je vidljiv ljudskom oku.

“Visoka kvaliteta EPIC fotografija je daleko nadmašila sva očekivanja” rekao je Adam Szabo, znanstvenik koji radi na projektu DSCOVR, te dodao da fotografije jasno pokazuju mnoga obilježja našeg planeta, od dina u pustinji do kompleksnih sustava oblaka. “Imat ćemo mnoštvo novih informacija koje će znanstvenici moći istraživati.” rekao je Szabo.

Zemlja slikana 6. srpnja
Zemlja slikana 6. srpnja DSCVR/NASA

Podaci koje će zabilježiti EPIC će biti korišteni za mjerenje razine ozone i aerosola u Zemljinoj atmosferi kao i visinu oblaka i ultraljubičastu refleksivnost Zemlje. NASA će iskoristiti te podatke za proučavanje Zemlje, a između ostaloga i za izradu karta prašine i vulkanskog pepela čitavog planeta. Te karte su bitne zato što pokazuju područja iznimno visokog zagađenja zraka.

Zagađenje iznad Bangladeša
Zagađenje iznad Bangladeša Jacques Descloitres/NASA/GSFC

DSCOVR je neslužbeno poznate i kao GoreSat prema Alu Goreu koji je 1998. godine bio najveći pobornik i predlagatelj ideje NASA-ina satelita koji je trebao stalno slikati Zemlju, a te fotografije bi bile javno dostupne putem Interneta. Gore je u to doba bio zamjenik predsjednika SAD-a, ali je nedugo nakon toga došlo do promjene vlasti te je George Bush zamrznuo taj projekt. DSCOVR je trebao biti lansiran već 2003. godine, ali je zbog stalnih odgoda lansiran tek u veljači ove godine, gotovo 20 godina nakon početka projekta.