NASA je pronašla neobičan, dosad najužareniji divovski planet. Toliko je vruć da bi mogao ispariti

Atmosfera planete KELT-9b drugačija je od svih atmosfera dosad viđenih

FOTO: NASA/JPL-Caltech

NASA je sinoć objavila da su njezini znanstvenici otkrili novi, izrazito užareni planet. “Ovo je najužareniji divovski planet koji je ikad pronađen”, rekao je Scott Gaudi, profesor koji vodi studiju te predaje astronomiju na Sveučilištu Ohio u Columbusu. KELT-9b je 2,8 puta masivniji od Jupitera, ali mu je gustoća upola manja. Znanstvenici su očekivali da će planet imati manji ospeg, ali ekstremno zračenje njegove matične zvijezde je napuhalo njegovu atmosferu poput balona.

S dnevnom temperaturom višom od 4300 Celzijevih stupnjeva, KELT-9b je planet koji je topliji od većine zvijezda. A njegova zvijezda, nazvana KELT-9, je tolika vruća da će najvjerojatnije dovesti planet do njegova isparavanja, piše NASA. Zvijezda KELT-9 je stara 300 miljuna godina, što s obzirom na životni vijek zvijezda, uopće nije puno. Gotovo je dva puta toplija od Sunca i veća je od njega više od dva puta. “Atmosfera planeta KELT-9b je potpuno drugačija od svih ostalih atmosfera planeta koje smo ikada vidjeli”, rekao je profesor Gaudi.

Na jednoj je strani je uvijek dan, na drugoj mrak

S obzirom na to da je atmosfera planeta cijelo vrijeme izložena visokim razinama ultraljubičastog zračenja, planet bi mogao otpuštati dijelove isparene materije planeta nalik kometima. Planet je plimski povezan sa svojom zvijezdom, baš kao što je Mjesec sa Zemljom, i uvijek je istom stranom okrenut prema zvijezdi, dok je druga strana u vječnom mraku.

Molekule poput vode, ugljičnog dioksida i metana se ne mogu formirati na dnevnoj strani zbog prejakog ultraljubičastog zračenja. Dok na noćnoj strani molekule mogu biti formirane, ali vjerovatno samo privremeno. KELT-9 isijava toliko puno ultraljubičastog zračenja da bi planet mogao u potpunosti ispariti, rekao je Keivan Stassun, profesor fizike i astronomije na sveučilištu Vanderbilt u Nashvilleu, Tennessee koji vodi studiju zajedno s Gaudijem.

Na Zemlji jedna godina traje 365, a tamo ni 2 dana

Planet KELT-9b je pronađen krajem svibnja 2016. kada su astronomi koristeći teleskop KELT-North, jedan od dva KELT teleskopa u opservatoriju Winer u Arizoni, primijetili mali pad zvijezdine svjetlosti. Iz toga su zaključili da je možda planet mogao proći ispred zvijezde. Daljnjim proučavanjem su otkrili da bi se svjetlost zvijezde smanjila jednom u dan i pol što znači da bi planet završio godišnji krug oko svoje zvijezde za manje od dva dana.

KELT-9b dobio nadimak Vrući Jupiter jer su KELT teleskopi inače namijenjeni otkrivanju planeta poput Jupitera. Astronomi se nadaju da će moći pogledati KELT-9b i s drugim, boljim teleskopima poput NASA-inog Spitzera, svemirskog teleskopa Hubble i teleskopa James Webb Space, što se očekuje 2018. Promatranje s teleskopom Hubble bi omogućilo astronomima da vide ima li planet zbilja dijelove kometa i da predvide koliko će dugo KELT-9b preživjeti trenutne užarene uvjete.