NASA vam želi dati 197.000 kuna. Samo morate smisliti kako astronaute zaštititi od radijacije

Kako bi putovali do Marsa, NASA-i je hitno potrebno rješenje za zaštiti od radijacije

FOTO: NASA's Marshall Space Flight Center/flickr

Jedna od najvećih prepreka NASA-e da pošalje astronaute na Mars je radijacija. Zbog ovog problem NASA je ponudila nagradu od 197.200 kuna bilo kome tko dizajnira koncept koji bi pomogao posadi da ostane sigurna od radijacije. Inženjeri često koriste masivne materijale u izgradnji svemirskih letjelica kako bi astronauti bili zaštićeni, ali njihova masa čini letjelice skupljima, a i teško ih je lansirati i prizemljiti.

Nakon prve runde ponuđenih rješenja, NASA je objavila pobjednike, a jedan od njih bio je George Hitt, profesor fizike na Sveučilištu Khalifa u Ujedinjenim Arapskim Emiratima i time zaradio 34.000 kuna. Prvo mjesto je zaradio zbog ideje štita koji bi se ponovno mogao koristiti i koji bi zauvijek ostao u svemiru.

“U normalnim intervalima, on će doći dovoljno blizu Zemlje, a tako će letjelica moći doći do njega i putovati unutar njega. Nakon što letjelica dođe do Marsa ona će se odspojiti od štita i ostaviti ga da se ponovno vrati prema Zemlji.” rekao je Hitt za Fusion.

Opasne svemirske radijacije

Kada astronauti otputuju u daleka svemirska prostranstva oni napuštaju zaštitu Zemljinog magnetskog polja. Zbog toga su oni izloženi različitim vrstama radijacije. Neke od visoko energetskih čestica dolaze od sunca, a druge, koje se nazivaju kozmičkim zrakama, dolaze izvan našeg solarnog sistema i smatra se kako ih proizvode udaljene supernove.

Nijedna od njih nije bila veliki problem za ljudsko istraživanje svemira dosada, jedini koji su dosada napustili Zemljino magnetno polje bili su astronauti Apollo misije koji su putovali na mjesec, a u svemiru su proveli oko dva tjedna.

Takva kratka putovanja teoretski mogu uzrokovati probleme. Između misije Apollo 16 i 17, sunce je raspršilo ogromnu količinu protona koji su mogli biti opasni za astronaute na tadašnjoj misiji.

Ozbiljna oštećenja

Za putovanje na Mars, koje će trajati šest mjeseci u svakom smjeru, rizik bi bio puno viši. Najkonkretniji problem je što svemirska radijacija dovodi do povećanja rizika od karcinoma kod astronauta. NASA je odredila koliko vremena astronauti mogu provesti na Međunarodnoj svemirskoj postaji kako se njihova šansa za dobivanje raka ne bi prekoračila granicu od 3 posto. Jednogodišnje putovanje do Marsa i natrag prekoračilo bi postavljenu granicu čak da i ne dođe do solarnih oluja, a u stvarnosti putovanje može trajati i puno duže.

Također može doći do akutnih efekata zbog izlaganja svemirskoj radijaciji. Na primjer, nekoliko recentnih istraživanja koja su se vršila na glodavcima pokazuju kako radijacija može izazvati probleme s fokusiranjem i pamćenjem, a to može dovesti do nepovratne demencije.

Zbog svih ovih razloga NASA traži nove ideje kako zaštiti astronaute tijekom putovanja. Možemo nastaviti graditi letjelice sa debelim i teškim štitovima, no lakši i novi sistemi mogli bi biti bolja opcija. Ako imate ideju, javite je NASA-i do 29. lipnja.