Ne, onaj signal o kojem svi već danima pričaju nije dokaz da postoje svemirci. Evo pet razloga zašto

Stručnjaci pobili teorije o neobičnom šumu

FOTO: Konstantin Malanchev/Flickr

Ovog tjedna grupa astronoma skrenula je pozornost svojim neobičnim otkrićem da je ruski radioteleskop Ratan-600 zabilježio snažan signal iz sustava obližnje zvijezde HD164595 u zviježđu Herkula. Ta je zvijezda od nas udaljena 94 svjetlosne godine, a veličinom je gotovo identična našem Suncu. Oko nje kruži najmanje jedan planet HD164595b veličine Neptuna čija godina traje oko 40 naših dana.

Vijest o otkriću objavio je Claudio Maccone sa Sveučilišta Turin u Italiji, koji je sudjelovao na sastanku znanstvenika koji su snimili dotični signal još u svibnju prošle godine. Maccone smatra da su Rusi pronašli nešto što je vrijedno pažnje te su postavilo pitanje je li riječ o običnom šumu ili o vanzemaljcima.

Iako bi to otkriće moglo biti jako važno, oni koji se bave proučavanjem takvih signala smatraju da ovaj baš nikako nema veze s izvanzemljanima, kako su prenijeli svi svjetski mediji. A ovo je objašnjenje zašto, piše Wired.

1. Zapravo se ne zna dolazi li signal od te zvijezde

https://www.youtube.com/watch?v=oPsnsdkSTts

Kao što je Seth Shostak, viši astronom i direktor SETI istraživanja na SETI Institutu naglasio ruski radioteleskop Ratan-600 ne vidi određenu točku na nebu, nije kružan i zahvaća samo određeno vidno polje. On hvata presjek istočno-zapadnog područja, koji je u ovom slučaju bio usmjeren na HD164595. Tako da stvarni izvor ovih tajanstvenih radio valova može biti bilo gdje unutar tog područja.

“Mi piksele zamišljamo kao malene usmjerene točkice kao one koje dolaze iz naše kamere. U ovom slučaju to nije tako, jer se primaju radio valovi koji su nabacani zajedno i predstavljaju neki presjek”, objašnjava Shostak. To znači da radio valovi od HD 164595, možda dolaze od nekog sjevernog ili južnog zvjezdanog izvora ili kvazara, a znanstvenici jednostavno nisu u stanju uočiti tu razliku.

2. Oni ne znaju je li to uskopojasni signal

4797051414_42ec46a669_o
Ruski radioteleskop Ratan-600 flickr

Ruski radio-teleskop prvenstveno je namijenjen promatranju Sunčevih aktivnosti. Zbog toga ima prijemnik vrlo širokog spektra koji ne može pouzdano raspoznati u kojem području frekvencija je zabilježen signal – je li bio uzak, što bi više odgovaralo vanzemaljskom porijeklu, ili je obuhvatio široki pojas frekvencija, što bi više odgovaralo šumu koji dolazi sa kvazara ili iz nekog drugog zvjezdanog izvora.

3. Ne zna se je li to rezultat smetnji sa Zemlje

Iako astronomi ne znaju je li riječ o signalu koji je uskopojasni ili širokopojasni, zna se da je on zabilježen na frekvenciji od 11 gigaherza.
Radio teleskopi skupljaju valove iz svemira. No, oni također prikupljaju i valove sa Zemlje i naše orbite poput onih iz zračne luke, Wi-fija, mobitela…
Istraživački tim nije iznio podatke koji bi isključili ljudski faktor kao rezultat tog signala.

“Vidimo signale koji dolaze i odlaze svaki dan, cijelo vrijeme”, kaže Gerry Harp, direktor SETI istraživanja na SETI Institutu. “U našim istraživanjima nikada ne dajemo mnogo vjerodostojnosti ovim signalima. Osim što ih je mnogo oni su gotovo uvijek rezultat lokalnih smetnji”, smatra Harp.

4. Nisu provjeravali i ne znaju je li to slučajnost

Tim na čelu s Nikolaijem Bursovom proučio je zvijezdu 39 puta. A signal su uočili jednom. Na Allen Telescope Arrayu koji je poznatiji kao One Hectare teleskop signal se provjerava pet puta zaredom te se pritom svaki put provode dva testa. Također signal se testira još 2 puta, prvi i zadnji put. Znači potencijalni SETI signal mora proći kroz 12 testova prije nego što se on shvati ozbiljno. Harp kaže da se to dogodilo samo jednom tijekom svih ovih godina. HD164595 signal, umjesto kroz 12 ispitivanja prošao je samo kroz jedno. “U našem sistemu mi bi samo zaboravili na to i nastavili dalje”, objašnjava Harp.

5. Šutjeli o svemu godinu dana

Ovaj signal zabilježen je u svibnju prošle godine. Istraživači su do sada o tome šutjeli. U SETI svijetu, jedna od prvih stavki je takvu vijest javiti drugim astronomima kako bi ga putem drugih teleskopa pokušali ispitati.
Jednostavno da je bilo konkretnijih sumnji trebalo je isključiti satelite i druge smetnje, s popisa maknuti kvazare i druge objekte. jednostavno trebalo je ponovno pokušati uloviti signal. Činjenica da znanstvenici nisu nikome rekli više od godinu dana i tako spriječili ove standardne preglede i potvrde, sugerira da su oni smatrali da ovaj signal nije rezultat vanzemaljaca.