Stručnjaci tvrde da umjetnine Damiena Hirsta truju ljude ispuštajući zabrinjavajuće razine otrovnog plina

Riječ je o izložbi koja je prije više od dva desetljeća lansirala Hirstovu karijeru

A woman looks at a creation by British artist Damien Hirst entitled "Mother and Child Divided 2007"  during the opening of his solo exhibition showcasing work spanning over two decades at the Tate Modern in central London on April 2, 2012. AFP PHOTO / BEN STANSALL / AFP PHOTO / BEN STANSALL
FOTO: AFP

Početkom 1990-ih godina umjetnik Damien Hirst postao je poznat po svojoj seriji radova u kojoj je izložio mrtve životinje zatvorene u staklene spremnike napunjene formaldehidom. Danas, više od dva desetljeća kasnije, grupa kemičara tvrdi kako su pronašli uznemirujuće razine plina formaldehida, koji su kancerogeni, oko ovih javno izloženih radova.

U studiji koju je objavio časopis Analytical Methods, znanstvenici su razinu plina mjerili koristeći senzore koji detektiraju formaldehid u dva muzeja u kojima su Hirstovi radovi izloženi – onom u Tate Modernu u Londonu te Summer Placeu u Pekingu.

U muzeju Tate znanstvenici su testirali zrak oko spremnika u kojima se nalaze Hirstovi Away from the Flock (u kojem se nalazi janje) te Mother and Child (Divided) (u kojem su krava i tele prerezani na pola). Ispitivanjem su otkrili da je količina plina formaldehida oko 10 puta veća od dopuštene.

Može uzrokovati rak nosa i usta

Rad Mother and Child (Divided)
Rad Mother and Child (Divided) AFP

Kako piše Guardian, važno je napomenuti kako se formaldehid nalazi svugdje oko nas, u namještaju i drugim materijalima napravljenim uz pomoć kemikalija, ali se ponekad njegov plin može ispuštati iz tih objekata te uzrokovati krvarenje nosa, kašalj te, dugoročno, rak nosa i usta.

U ovom slučaju, Hirstove umjetnine najvjerojatnije ispuštaju plin na mjestima gdje je se nalaze spojevi spremnika koji su se tijekom godina trebali obnoviti te ponovno zatvoriti.

Tate i Hirst odbacili optužbe

Glasnogovrnik muzeja Tate izjavio je pak da je otopina u kojoj se nalaze mrtve životinje previše razrijeđena da bi predstavljala opasnost za javnost, a potom je Hirst također opovrgnuo nalaze ovog istraživanja u priopćenju na svojoj internet stranici.

“Redovito obavljamo testiranja i naši eksperti tvrde da bi ovolike količine formaldehida uzrokovale suzenje očiju i da bi osjetili još neke druge fizičke nelagodnosti. No, takvih prigovora nije nikad bilo tijekom izložbe u Tateu niti igdje drugdje. Mislim da javnost nije izložena riziku”, stoji u priopćenju.

U opasnosti zaposlenici muzeja, ne posjetitelji

Rad Away from the Flock
Rad Away from the Flock AFP

No, zapravo nije javnost u opasnosti već oni koji su dugoročno tome izloženi, dakle, radnici muzeja. Autor studije Pier Giorgio Righetti izjavio je za New York Times kako vjeruje da posjetitelji niti nisu dovoljno dugo izloženi formaldehidu da bi osjetili nuspojave dok su djelatnici muzeja ti koji su najčešće u slabo prozračenim prostorima, satima izloženi ovim radovima.

Nakon što su se u medijima pojavile prve sumnje o tome da Hirstovi radovi puštaju opasni plin, javila se i jedna asistentica iz Tatea koja tvrdi kako se razboljela tijekom postavljanja izložbe 2012. godine. “Prilično sam uznemirena. Bila sam lošeg zdravstvenog stanja dok sam postavljala izložbu, radili smo po 60 sati dnevno te smjene po 12 sati vikendom tako da sam tad mislila da osjećam tegobe zbog nedostatka sna”, izjavio je asistentica koja je htjela ostati anonimna.