Neki znanstvenici probali su predvidjeti što će se kroz 80 godina dogoditi s dnom oceana i nisu baš optimistični

Zbog klimatskih promjena, neke bi životinje mogle odumrijeti

Faunu koja živi duboko u oceanima, izgleda, čeka prilično crna budućnost, kaže nova studija koja je istraživala učinak klimatskih promjena i ljudske aktivnosti na svjetska mora. Studija je, naime, pokazala kako bi do 2100. godine izvori hrane za životinje koje žive pri dnu oceana mogli pasti i do 55 posto, piše Guardian.

Promjene u temperaturi te razinama pH i kisika također će imati negativan učinak na ekosustav, a situaciju pogoršavaju naftne bušotine, odlaganje otpada i ribolov. “Moramo se osvijestiti i shvatiti da ćemo, iako ga možda ne možemo vidjeti, imati velik utjecaj na najveće prirodno okruženje na planetu, a to je uistinu zabrinjavajuće” , rekao je Andrew Sweetman, koautor istraživanja.

Zajednički učinci negativnih utjecaja

Istraživanje je objavljeno u znanstvenoj publikaciji Elementa, a radila ga je skupina znanstvenika s dvadeset različitih instituta. “Željeli smo sagledati kako bi kombinacija negativnih utjecaja, poput zatopljenja, acidifikacije i smanjenja izvora hrane zajednički utjecala na ocean.”, kaže Sweetman,

Rezultati koje su dobili ne bude optimizam. Do 2100. uvjeti u oceanu, prema predviđanjima iz studije, dramatično će se promijenti. Temperature u dubljim dijelovima oceana mogle bi porasti za par stupnjeva, a na morskom dnu za pola do jedan Celzijev stupanj. Topliji oceani trebali bi imati nižu koncentraciju kisika, a čak i male promjene mogle bi imati velike posljedice za ekosustav.

‘Jedan dio životinja će odumrijeti’

Zbog viših razina ugljičnog dioksida more bi moglo postati kiselije, što će jako loše utjecati na školjke i koralje. Očekuje se da će do 2100. koncentracija organskih tvari također pasti, što je dosta alarmantno, s obzirom da u velikim dubinama hrane ni sada nema previše. Autori studije kažu da bi najgore moglo biti u Indijskom oceanu.

“Jedini način na koji ekosustav može reagirati kod takvih promjena je da dio životinja odumre. Životinje koje žive u dubljim dijelovima oceana relativno su izolirane od klimatskih promjena. Većina ih se prilagodila životu u uvjetima gdje se kisik nemijenja stotinama godina, a temperature i do tisuću”, kaže Sweetman i dodaje kako, s obzirom na velike promjene koje se očekuju do kraja stoljeća, nije baš vjerojatno da će se uspjeti prilagoditi.

Sve je još na razini spekulacije

Prema onome što se sada zna, promjene se događaju brže nego u ijednoj točki u geološkoj povijesti, a ljudski utjecaji, kažu autori studije, stvari mogu još samo pogoršati. No, iako studija pruža dosta jasna predviđanja o utjecaju klimatskih promjena na temperaturu i kiselost mora te druge faktore, konkretni podaci još nisu do kraja poznati.

“Mora se naglasiti da su stvarni podaci o promjenama u dubokom oceanu i dalje rijetki. Sve je još u granicama spekulacije”, kaže Adrian Glover stručnjak koji nije sudjelovao u izradi studije.