Nekad je nužno odabrati stranu

Niste baš skroz svoji ujutro? Sve okej, znanstvenici kažu da sad genetiku možemo okriviti i za to

Studija je dokazala da postoji genetska osnova koja određuje je li netko jutarnji odnosno noćni tip osobe

FOTO: Screenshot

Budite se svako jutro kao da ste spavali na krivoj strani kreveta i bez obzira na to koliko ste dugo i zapravo dobro spavali, teško ustajete. Britanski genetičari imaju odgovor, kriva je vaša DNK.

Znanstvenici sa sveučilišta Leicester analizirali su 80 različitih gena koji su odgovorni za cirkadijski ritam voćne mušice. Zanimljivo je da ove male mušice imaju 60 posto ljudskih gena. Rezultati, objavljeni u časopisu Frontiers of Neurology, pokazuju da se mušice mogu svrstati u dvije kategorije, one koji izlaze ujutro i one koje radije izlijeću uvečer iz svojih jaja.

Genetske razlike utječu na cijeli život voćne mušice

Znanstvenici su uspjeli identificirati veliki broj DNK koje su odgovorne za preferencije obje grupe, što dokazuje da postoji genetska osnova koja određuje je li netko jutarnji odnosno noćni tip osobe.

Autor studije, Eran Taubr, mogao je zaključiti da ove genetske razlike ultimativno utječu na cijeli život voćne mušice. Kod ljudi, to je najočitije u tradicionalnom radnom okruženju, gdje, kada je u pitanju produktivnost, jutarnja osoba ima genetsku prednost.