Niste jedini koji šizite zbog enormnih količina prašine u kući pa su znanstvenici pokušali otkriti odakle dolazi

Napravili su kompjutersku simulaciju kako bi objasnili zašto se prašina stalno vraća

FOTO: Flickr

Bez obzira na to koliko čistili, prašina uvijek stiže natrag i čudimo se odakle je toliko ima. Znanstvenici iz Arizone napravili su kompjutersku simulaciju da bi objasnili kako se to dešava. Većina prašine stiže izvana, najviše zrakom, više nego što se unese na potplatima cipela. “Pokus s kompjuterskom simulacijom je odgovorio na pitanje odakle nam prašina u kući, a mogao bi pomoći i da odgovorni otkriju kako bi bilo najbolje očistiti kontaminirana mjesta gdje se odlaže otpad koji ispušta čestice koje završavaju u prašini”, kažu znanstvenici.

Kućna prašina sadrži svakakve stvari, mrtve stanice kože, zemlju, toksične supstance kao olovo i arsen koji dolaze sa zagađenih odlagališta otpada. Tim sa sveučilišta Arizona fokusirao se na veće čestice koje se mogu još uvijek prenijeti i zračnim putem ali je vjerojatnije da se zalijepe za ruke i djeca ih tako mogu progutati.

Koliko često se treba čistiti?

Kompjutorski model je uključivao faktore koji kontroliraju koliko prašine ima u kući. Na primjer, količina zemlje ovisi o broju ukućana i koliko oni vremena provode vani. Hodanje po kući širi prašinu s podova i tepiha na nove površine u kući. Čišćenje i usisavanje uklanja čestice pa je važno koliko često to radimo.

“Teško je reći koliko moramo čistiti tlo da bi zaštitili ljude u njihovim domovima”, kaže Paloma Beamer, profesorica na University Arizona’s College of Public Health. “Ovaj naš model trebao bi pomoći da se identificira odgovarajuća razina potrebnog čišćenja”. Većina zagađivača putuje zrakom pa to ukazuje na to da je bolje pronaći način kako spriječiti čestice zemlje da se šire zrakom lakše nego pokušati ukloniti zemlju jer to stvara još više prašine.